Dobry kask motocyklowy. Czy warto dopłacać do kasku z wyższej półki?

Dobry kask motocyklowy. Czy warto dopłacać do kasku z wyższej półki?

Kask jest obowiązkowym, regulowanym przez przepisy, elementem wyposażenia każdego motocyklisty. Chroni on głowę, czyli najważniejszą część ciała, która jest narażona na najbardziej dotkliwe obrażenia. Sprawdź, czy droższy kask motocyklowy przekłada się na większy poziom ochrony i tym samym, czy warto do niego dopłacać. W sklepach można znaleźć szeroką gamę kasków motocyklowych, które mogą różnić się od siebie budową, stylistyką, użytym materiałem, a także funkcjami dodatkowymi. Wszystkie te parametry wpływają oczywiście na cenę danego egzemplarza. W…

Więcej

Jak czyścić odzież motocyklową?

Jak czyścić odzież motocyklową?

W produkcji odzieży motocyklowej używa się naturalnej skóry, nowoczesnych tworzyw sztucznych oraz specjalnych membran. Te materiały wymagają szczególnej pielęgnacji, aby zachować ich wygląd, trwałość i właściwości. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do utraty właściwości i tym samym obniżyć oferowany przez odzież poziom bezpieczeństwa. Poznaj wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób uniknąć błędów podczas pielęgnacji odzieży motocyklowej. Pielęgnacja tekstylnej odzieży motocyklowej Początkujący motocykliści często błędnie wychodzą z założenia, że zasady prania, czyszczenia i konserwacji odzieży motocyklowego dotyczą…

Więcej

Wybór kasku na motor

Wybór kasku na motor

Nie ma znaczenia, jaki posiadasz motocykl ani to, czy pokonujesz na nim drogę do pracy, jedziesz w terenie, ścigasz się na torach motocyklowych czy wybierasz się na długie wycieczki – kask to obowiązkowy element garderoby każdego motocyklisty, ponieważ gwarantuje mu bezpieczeństwo, zabezpieczając głowę w razie wypadku. Dobry kask na motocykl, czyli który? / Dobry kask na motocykl / Jaki powinien być kask na motor? / Jaki warto kupić kask na motocykl? Zastanawiasz się, czym kierować…

Więcej

Czy olej silnikowy można wlać do skrzyni biegów i odwrotnie?

Czy olej silnikowy można wlać do skrzyni biegów i odwrotnie?

Jedną z funkcji środków smarnych występujących w samochodach jest niwelowanie tarcia występującego np. w silniku lub skrzyni biegów. Przykładem takich środków są oczywiście oleje silnikowe i przekładniowe. Skoro ich podstawowa funkcja jest taka sama, to czy w awaryjnej sytuacji moglibyśmy np. dolać oleju silnikowego do skrzyni biegów lub oleju przekładniowego do silnika? Wszystkie oleje silnikowe mają swoje określone funkcje. Za ich główne zadanie postrzegamy zapewnienie odpowiedniego smarowania ruchomych części silnika. Faktycznie, podstawową i najważniejszą funkcją…

Więcej

Sklepy motoryzacyjne – gdzie kupić części zamienne do Citroena?

Sklepy motoryzacyjne – gdzie kupić części zamienne do Citroena?

Citroen to marka z tradycją sięgającą początków XX w., od dekad lubiana przez polskich kierowców. Jej samochody w naszym kraju są cenione ze względu na przystępną cenę, wysoką dostępność oraz przede wszystkim za znaczną liczbę warsztatów wyspecjalizowanych się w ich naprawie. Największą powodzeniem cieszą się takie modele jak C-Crosser, C7, C8, C-Elysse, Jumper, Xantia, Nemo, Saxo i Xsara. Rzecz jasna, podobnie jak pojazdy innych marek, nie są one bezawaryjne, dlatego właściciele samochodów od francuskiego producenta…

Więcej

Serwis klimatyzacji – jaki gaz wybrać?

Serwis klimatyzacji – jaki gaz wybrać?

Czynnik chłodzący, czyli gaz w klimatyzacji, jest podstawą pracy całego układu. Zasada działania klimy opiera się na obniżaniu temperatury powietrza, które nadmuchiwane jest do kabiny pojazdu i ochładzane z wybraną intensywnością właśnie przy pomocy odpowiedniego gazu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ziębnika (R-134a, R-1234yf, R-744) które mają określone właściwości i przeznaczone są do konkretnych pojazdów. Stary gaz do klimatyzacji – R-134a Czynnik ten stosowany był we wszystkich samochodach wyprodukowanych przed 2017 r. i wyposażonych…

Więcej

Czujnik położenia koła kierownicy (czujnik skrętu kierownicy) – wszystko, co warto wiedzieć

Czujnik położenia koła kierownicy (czujnik skrętu kierownicy) – wszystko, co warto wiedzieć

Czujnik położenia kąta kierownicy to element pomiarowy, niezbędny do prawidłowego działania układu ESP (systemu bezpieczeństwa aktywnego, zapobiegającego wpadnięciu w poślizg) oraz elektromechanicznego wspomagania kierownicy. Awaria tego elementu może się zdarzyć, dlatego opiszemy, jak zbudowany jest czujnik, jakie są objawy awarii i jak go wymienić? Poprosiliśmy także o pomoc eksperta z firmy, produkującej czujniki położenia koła kierownicy. < Jakie układy korzystają ze wskazań czujnika położenia kąta kierownicy we współczesnych samochodach? Elektromechaniczny układ wspomagania kierownicy. Układ bezpieczeństwa…

Więcej

Zatkanie odmy olejowej – objawy, przyczyny, zapobieganie

Zatkanie odmy olejowej – objawy, przyczyny, zapobieganie

Silnik podczas pracy generuje gazy, których niewielka część jest przepuszczana przez pierścienie i uszczelnienia zaworowe z komory spalania do skrzyni korbowej. Wspomniane gazy powodują powstanie nadciśnienia, za którego regulację odpowiada odma olejowa, odprowadzając nadmiar gazów. Co jeśli odma zostanie zatkana lub uszkodzona? Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Za co odpowiada odma olejowa i z czego się składa? Odma olejowa jest to podzespół odpowiedzialny za odprowadzanie nadmiaru gazów ze skrzyni korbowej podczas pracy jednostki…

Więcej

Jak przewozić kajak?

Jak przewozić kajak?

Wiosna coraz bliżej, a to oznacza, że na wodnych szlakach znów pojawią się kajaki. Wiele wskazuje na to, że zorganizowane spływy w tym roku nadal nie będą najbezpieczniejszą opcją. Warto więc dowiedzieć się, jak samodzielnie przewozić kajak. Sezon kajakowy coraz bliżej. Jak się przygotować? Chociaż pływać kajakiem można nawet zimą, większość wodniaków jesienią odstawia sprzęt do przystani lub garażu. Wiosna to jednak sygnał, że sezon kajakowy zbliża się wielkimi krokami. Jeśli w tym roku chcielibyście…

Więcej

Belka z drążkami skrętnymi – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Belka z drążkami skrętnymi – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Belka z drążkami skrętnymi jest rodzajem zawieszenia tylnego, w którym pracujące koła jednej osi są od siebie częściowo zależne. Szczegółowe informacje o tym rodzaju zawieszenia znajdziesz w tym artykule. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje zawieszenia pojazdu: Zawieszenie zależne – ruch jednego koła ma wpływ na przeciwny ruch drugiego, co zasadą działania przypomina dźwignię. Zawieszenie niezależne – w tym przypadku koła jednej osi pracują całkowicie niezależnie od siebie. W przypadku belki z drążkami skrętnymi mamy do…

Więcej
1 2 3