Terapia par – czy warto?

Pilnie szukasz specjalistów biegłych w zakresie terapii par UK? Świetnie trafiłeś! Zajrzyj w to miejsce.

Kłótnie zdarzają się w różnych parach. Większość z nich nie stwarza zagrożenia, zaś po stwierdzeniu, co było przyczyną kłótni, pary samodzielnie rozwiązują trudności. Zdarza się niestety, że powody okazują się naprawdę problematyczne – między innymi zdrada jednego z partnerów, kłamstwa lub kłopoty natury seksualnej. W takich przypadkach wyjście z kłótni na własną rękę może być nieosiągalne. Dawniej zwykle owocowało to rozwodem, na szczęście obecnie dostępne są sposoby, z którymi możemy zakończyć nawet największe rodzinne konflikty. W jakich przypadkach jednak terapia par jest naprawdę niezbędna? Jak wygląda? Jak przygotować się do niej, aby przyniosła dobre skutki?

Przesłanki do podjęcia terapii par

Związki w kryzysie najczęściej udają się po poradę wtedy, kiedy nie są w stanie zrozumieć zachowania partnera. Zwykle nie spędzają wolnych chwil z partnerem, zamiast tego spotykają się między innymi ze znajomymi z pracy. Małżonkowie rozpoczynający terapię par często skarżą się, że brak im tematów do dyskusji, a ich zainteresowania są inne od zainteresowań drugiej strony. Terapia par jest również rekomendowana wtedy, kiedy jeden z partnerów dopuścił się niewierności małżeńskiej – w podobnych przypadkach okazuje się ona niestety najbardziej problematyczna. Przyczyną sporych zgrzytów w kontaktach pomiędzy małżonkami okazują się także zatajane problemy seksualne, bo pary zazwyczaj nie umieją dyskutować o tym bez wstydu.

Skuteczność terapii par

Ideą terapii par jest znalezienie przyczyn problemów w małżeństwie i ich wyeliminowanie. Dlatego najistotniejszymi elementami terapii są rozmowy między małżonkami – nie są to jednak kłótnie w gabinecie psychologa, a rzeczowe badanie, które pozwala na dotarcie do przyczyn kryzysu. Terapia par zwykle zakłada również mediację, która pozwala na pokonanie wielu spięć. Należy wspomnieć także o tym, że terapia par oczekiwane rezultaty daje tylko wówczas, kiedy porozumienia chcą oboje partnerzy – dlatego istotnym elementem są ćwiczenia nad poprawą komunikacji.

Nasza siedziba:
Prywatny Gabinet Psychoterapii Systemowej
101 Lockhurst Lane (budynek Citybase)
CV6 5SF Coventry

Mob.: 074 694 36 339