Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Dowiedz się, gdzie kupić zabytkowe okna

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie korzystniej niż te produkowane obecnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna mocna strona, zaś na ich cenę w znacznej mierze wpływa także metryka. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna muszą być konserwowane w myśl prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z użyciem kupionych w sklepach surowców. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również uchylane, a to powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, za pomocą których możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada mnóstwo zalet, ale potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich umiejętności – ten typ okna cechuje się wszak użyciem wielu, obecnie już rzadko widywanych, sposobów. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie mogą otrzymać duże kary.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]