Popraw wydajność magazynu – o automatyzacji magazynu

Nowoczesne magazyny mają często olbrzymią powierzchnię i składują tysiące sztuk towarów. To sprawia, że, aby utrzymać wysoką skuteczność ich pracy, trzeba wprowadzić w życie właściwe rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, usprawniająca procesy rozładunku, przechowywania i wysyłki składowanych dóbr. Pod tym pojęciem kryje się szereg udogodnień, pośród których największe znaczenie mają transport poziomy, wózki systemowe oraz system regałów przesuwnych. Jak rozwijają one wydajność magazynów?

Automatyzacja magazynu – transport poziomy oraz wózki systemowe

Jednym z najpoważniejszych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu bezpieczniejszym, szybszym i efektywniejszym. W dzisiejszych czasach jest to osiągalne dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, najczęściej składają się z dedykowanych zwrotnic oraz przenośników rolkowych, pozwalających na sterowanie ładunkiem. Natomiast zastosowanie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest redukcję szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Rozwiązanie dla chłodni i mroźni – mobilne regały przemysłowe

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest mała powierzchnia. Jest on przede wszystkim uciążliwy w halach o niewielkim metrażu oraz w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem są przesuwane regały magazynowe. Dzięki nim pojemność magazynu może zostać zwiększona o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do konkretnych palet będzie niemal tak łatwe, jak w przypadku zwykłych systemów regałów. Do składowania materiałów o mniejszej wartości, można ponadto użyć automatycznych szaf magazynowych.