Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Sprawdź, kto oferuje badania psychologiczne Bielsko Biała. Skieruj się tu

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest percepcja prędkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]