Kiedy należy zlecić badania geotechniczne?

Badania geotechniczne okazują się konieczne w czasie planowania wnoszenia domu. Dzięki informacjom, które za ich pośrednictwem zdobędziemy, zazwyczaj możemy uniknąć różnych problemów. Których? W szczególności tych, które wynikają z zawartości wilgoci w glebie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w glebie na danym obszarze zawarte są wody gruntowe – znacznie utrudniają one wykonanie piwnicy, więc tego rodzaju badanie umożliwi wycofanie się z tego rozwiązania oraz oszczędzenie sporych kwot. Badania geotechniczne powiedzą nam również, czy należy wykonać wydajne odwodnienie, aby ustrzec się problemów wiążących się z niewsiąkaniem wilgoci w wyniku braku przepuszczalności gleby.

Badania geotechniczne – na czym się opierają?

Badania geotechniczne opierają się na zaczerpnięciu fragmentów ziemi z wybranych miejsc. Możemy pobrać je zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem odwiertów. Ostatnia technika stosowana bywa przede wszystkim wtedy, kiedy istnieje konieczność pobrania próbek z większych głębokości lub w ziemi o znacznej nieprzepuszczalności. Dobrze pamiętać, że im większa jest ilość otworów, tym dokładniejsze rezultaty dadzą badania geologiczne. Po pobraniu próbek muszą one być dostarczone do dalszych badań, gdzie geolog przebada je pod kątem obecności wilgoci, jak również innych związków oraz metali.

Badania geotechniczne tylko z certyfikatem

Jak widać, rezultaty badań geotechnicznych są naprawdę ważne – rzutują na bezpieczeństwo inwestycji oraz wielkość wiążących się z nią kosztów. Powinniśmy więc zlecić ich wykonanie doświadczonemu specjaliście. Jak więc go wybrać? Najlepszym rozwiązaniem okaże się zlecenie badań geotechnicznych specjaliście mającemu odpowiednie certyfikaty – gwarantują one, iż rezultaty badań geotechnicznych okażą się dokładne, a my na ich podstawie bez obaw będziemy mogli rozpocząć budowę i ustrzec się dodatkowych kosztów.