Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Implanty stomatologiczne to najlepsza metoda na pozbycie się ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i gdy brak nam jednego zęba. Ich największymi zaletami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich zakładaniem nie ma wymogu szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej przykre dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu lub pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten proces i jak trzeba się do niego przygotować.

Implanty zębowe – kolejne kroki terapii

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest też stosowne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. W następnej kolejności dentysta nacina dziąsła. To pozwala na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz specjalnie dobranych wierteł. To niesłychanie trudna część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i wprawą. Precyzja ważna jest również przy wszczepieniu implantu zębowego w łoże. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a lęk przed odczuciem bólu

Proces wszczepienia implantu zęba rodzi w niektórych osobach strach przed możliwym intensywnym bólem odczuwanym w czasie zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest zupełnie bezpodstawny. Współczesna implantologia dysponuje bardzo efektywnymi lekami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie podatni na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które zupełnie usunie możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.