Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Ochrona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto wykona zabezpieczenie fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zlecić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnej sytuacji. Wszak użycie odpowiednich technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również wypada powierzyć profesjonalistom, bo kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub użycie ich tanich zamienników, nie mających podobnych własności wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy zastosowanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieskuteczna.