Analiza logistyczna pomoże w optymalizacji działania magazynu

Efektywność pracy, koszty eksploatacji, opracowanie systemu informatycznego, projekt infrastruktury czy usprawnienie dostaw – to zaledwie kilka z obszarów działania magazynu, generujące ogromne problemy. Ich rozwiązanie wymaga nierzadko znacznej reorganizacji pracy magazynu oraz wdrożenia nowoczesnych technologii. Selekcja stosownych rozwiązań nie jest jednak łatwa. Stawka jest wysoka, bo zmiany, które poprawią pracę magazynu pochłaniają wiele środków. Planując je, należy więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą zapewni doradztwo logistyczne.

Jak przebiega analiza logistyczna magazynu?

Aby dowiedzieć się, jakie sfery działania magazynu należy usprawnić, konieczna jest przeprowadzona przez specjalistę analiza logistyczna. W jej ramach audytor przygląda się temu, jak działają procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynu jest prawidłowo wykorzystana. Kiedy problemy zostaną zdiagnozowane, sugeruje wdrożenie technologii, które pomogą w ich rozwiązaniu – na przykład
wymianę regałów, ulepszenie transportu towarów wewnątrz magazynu lub zainstalowanie nowego systemu informatycznego.

Atuty doradztwa logistycznego

Audyt magazynu kończy się przygotowaniem raportu, który zostaje przekazany klientowi. Dzięki niemu kierujący magazynem może zmodyfikować procedury wysyłki i przyjęcia towarów, dokonać zmiany rozmieszczenia towarów, a także wprowadzić system regałów jezdnych (umożliwiających skuteczniejsze wykorzystanie dostępnego metrażu) lub inne elementy automatyki magazynowej. Doradztwo logistyczne pozwala ponadto na wdrożenie nowatorskich rozwiązań IT, które nie tylko ułatwią prowadzenie rejestrów towarów, ale też pozwolą na efektywne zarządzanie personelem hali i infrastrukturą.