Certyfikat SSL – co to jest i dlaczego warto go mieć

Certyfikat SSL to specjalne zabezpieczenie stron internetowych, które zapewnia podmiotom korzystającym z internetu zachowanie poufności danych i jest powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem. Czemu należy wyposażyć firmową stronę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL świadczą o szyfrowaniu połączenia, chroniące internautów odwiedzających daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem ważnych informacji – loginów, numerów kart kredytowych, haseł, danych osobowych itp. Certyfikaty SSL są z reguły stosowane m.in. przez sklepy, serwisy aukcyjne, instytucje publiczne czy strony obsługujące bankowość internetową. W zabezpieczenie powinny być wyposażone wszystkie strony, na których podaje się dane osobowe lub dokonuje się przelewy. Jak rozpoznać, że strona została szyfrowana? Jeśli w polu adresu widnieje symbol zielonej kłódki oraz oznaczenie „https”, znaczy to, iż jest ona zabezpieczona.

Warianty certyfikatów – Wildcard SSL i Comodo SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie wybierane zazwyczaj przez przedsiębiorstwa średniej wielkości. Jest najtańszym typem zabezpieczenia SSL obsługującym pojedynczą domenę internetową i nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie Wildcard SSL trwa jedynie 5 minut. Z kolei certyfikat Comodo SSL wybierany jest przez większe firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Czas oczekiwania na jego wydanie jest też dłuższy – od 1 dnia do tygodnia. Comodo EV SSL, to znaczy certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu, który używa przeglądarki prawidłowo interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę przedsiębiorstwa będącego właścicielem domeny. Klienci mogą też wybrać certyfikaty Geotrust SSL, które zależnie od wersji są dedykowane zarówno małym podmiotom, jak i dużym firmom.