Wyprawy w góry – przygoda pełną emocji

Coraz więcej osób spędza swój wolny czas wędrując po górach. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wyzwań – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty położone w dalekich od Polski rejonach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale też najwyższe góry Afryki, Azji oraz Meksyku. Z pewnością wielkim ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście pomoc agencji dużo ułatwia, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest wysoka kondycja, która pomoże nam wytrzymać długą wyprawę z niezwykle masywnym, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z dobrej jakości wyposażeniem i odpowiednią do warunków klimatycznych odzieżą.

Wyprawy górskie – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy podejmują decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w podobnych do takich ekspedycjach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem oraz poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które powinno się koniecznie spełniać. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma więc doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry niezbędne jest pełne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez lidera grupy.

Nasza siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]