Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już na etapie budowy należy zatroszczyć się o to, żeby dom był wytrzymały. Znakomite właściwości wykazuje izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Przekonajmy się zatem przed jakimi czynnikami chroni taka izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zabezpiecz dom przed negatywnym oddziaływaniem wody
Warunki atmosferyczne intensywnie oddziałują na konstrukcję budynku. Negatywne konsekwencje ma szczególnie działanie wód gruntowych, co może być przyczyną szybkiej utraty ciepła. Wilgotne fundamenty sprawiają, że spada współczynnik izolacji termicznej, a tym samym wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najczęściej wykorzystywaną metodą hydroizolacji zabezpieczającą budynek przed niekorzystnym oddziaływaniem wody oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Używa się ją tak przy nieruchomościach użytkowych, jak i komercyjnych. Fundamenty chroni się przy pomocy różnych sposobów izolacji. Ciężką izolację stosuje się w skrajnych przypadkach, gdy woda wywiera nacisk hydrostatyczny na konstrukcję. Natomiast w większości przypadków wykorzystywana jest izolacja przeciwwilgociowa, która pomoże zabezpieczyć ściany przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – masy asfaltowe i powłoki polimerowe
Istnieją różne techniki izolacji – od wewnątrz i na zewnątrz. Wykorzystuje się do tego rozmaite tworzywa budowlane, np. papy, zaprawy cementowe, masy asfaltowo-żywiczne lub emulsje silikonowe. Należy nadmienić, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania odrębnych planów dla trudno dostępnych części takich jak kąty, załomy i brzegi murów. Dlatego prace warto powierzyć firmom mającym wieloletnie doświadczenie w tym zakresie – tylko wówczas zyskamy pewność, że nieruchomość jest stosownie zabezpieczona przed oddziaływaniem wód gruntowych.