Szalunki – niezbędne przy wylewaniu fundamentów

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków

Szalunki to to forma mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się gorszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie działanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje oczekiwany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka solidnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i stropów żelbetowych. Cechują się jak widać naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków, a także sklejki.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]