Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Znajdź szalunki Peri

Szalunki, określane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami lub desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, sklejki lub drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę łączą łączniki, głowice ze aluminiowe lub stalowe, narożniki i belki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt oraz zespołów, które oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Dużo mądrzejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]