Żywność ekologiczna – czym różni się od konwencjonalnej?

Chcesz zamówić żywność nieprzetworzoną? Sprawdź artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który trwa od zeszłego stulecia, produkty konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto standardowo wypełniać rozmaitymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Ale razem z rosnącą świadomością konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to wywoływać konsekwencje dla ich zdrowia, w ostatnim czasie coraz częściej szukają oni wyrobów wytworzonych z eko żywności.

Eko żywność – z upraw nie stosujących syntetycznych pestycydów i nawozów

Aby jakiś wyrób sprzedawany w naszym kraju mógł tytułować się „ekologicznym”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wykonane muszą pozyskać konkretne certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego laboratoria. Główną jednak właściwością spożywczych produktów eko jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia owoce i warzywa kultywowano z zachowaniem wszystkich norm rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie używali chemicznych pestycydów ani nawozów mogących mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre bowiem nawozy powodują zasolenie gleby lub zanieczyszczają wody gruntowe, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami często powodują np. śmierć pożytecznych owadów. Natomiast na skutek ekologicznej uprawy rośliny cechują się wielokrotnie niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niepożądanych związków przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Sprawdzaj szczegółowo informacje na etykiecie

Przetwory ekologiczne podlegają stałej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym także w trakcie przechowywania oraz przewozu. Co kluczowe, jeśli produkt spełnia warunki, jego wytwórca oprócz standardowych informacji między innymi o terminie trwałości, temperaturze składowania, wartościach odżywczych i masie netto, miejscu produkcji ingredientów, musi też bezwzględnie wskazać numer ID jednostki certyfikującej niniejszy artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc białe gwiazdy, które układają się w kształt liścia. Wypatrując ekologicznych przetworów wypada więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o zdobytych certyfikatach.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]