Środki antyseptyczne – gdzie się je stosuje?

Profesjonalne środki odkażające pomagają zachować czystość przeróżnych powierzchni. W jaki sposób działają i gdzie są stosowane? Dlaczego warto się w nie wyposażyć?

Środki antyseptyczne – zawartość i działanie

Spotykane w sprzedaży środki dezynfekujące mają na celu mycie oraz odkażanie narzędzi i powierzchni. Z ich pomocą możliwa jest likwidacja niebezpiecznych czynników mogących działać negatywnie na organizm człowieka i transferować zakażenia krzyżowe. Specjalistyczne środki są wzbogacone o składniki usuwające bakterie oraz inne mikroorganizmy. W skład środków do dezynfekcji najczęściej wchodzi chlor, czterorzędowe związki amonowe, alkohol, aldehydy, nadtlenek wodoru, poliaminy, kwas nadoctowy, a także wiele innych komponentów. Do szczególnie często stosowanych środków należą płyny w sprayu, chusteczki do dezynfekcji, żele oraz oleje (np. do instrumentów chirurgicznych).

Środki do dezynfekcji powierzchni – zastosowanie

Środki antyseptyczne używane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie sterylnej czystości – w placówkach medycznych, gastronomicznych, na stołówkach, w kuchniach czy laboratoriach. Środki do dezynfekcji powierzchni używane są do odkażania toalet, blatów, podłóg, urządzeń sanitarnych, znajdują także zastosowanie przy myciu maszynek do mięsa, sztućców, krajalnic, blenderów oraz innych maszyn czy przedmiotów. Istotne jest dobranie odpowiedniego preparatu dezynfekującego do powierzchni – niektóre preparaty mogą działać zbyt intensywnie i są w stanie zniszczyć czyszczony materiał. Zachowanie ostrożności jest ważne zwłaszcza w przypadku powierzchni ceramicznych – muszli klozetowych, umywalek czy pisuarów.

Nasza siedziba:
Sklep VerdeAvis.pl
Petrus Serwis Piotr Janas
Staniątki 376
32-005 Niepołomice

Mob.: +48 783-332-495
E-mail: [email protected]