Klinkierem określamy typ dekoracyjnej cegły, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest obecnie tak chętnie wykorzystywana w przemyśle budowniczym?
Jakie atuty ma klinkier elewacyjny?
Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat znajdują zastosowanie jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą być użyte między innymi jako płytki elewacyjne wewnętrzne czy cegła na komin. Cegła ozdobna jest używana także na cokoły, podokienniki, naroża, a także inne części budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku domów wzniesionych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo estetycznie i jest niepodatna na negatywne czynniki zewnętrzne – promieniowanie słoneczne, niską temperaturę, śnieg czy deszcz. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc wiele lat w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają jeszcze inne atuty – użycie naturalnego surowca powoduje, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.
Wewnętrzne płytki klinkierowe i klinkier na elewację
Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła dekoracyjna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna zaakcentuje styl, w którym utrzymane są pokoje – wspaniale nada się do wnętrz wzorowanych na industrialnych loftów. Wysokiej jakości płytki ceglane można nabyć w licznych składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.