Płyn do biokominków – co warto o nim wiedzieć?

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać mieszkanie? W tym wpisie spróbujemy przybliżyć Ci najważniejsze informacje, jakie warto znać o działaniu i wykorzystaniu biopaliwa do kominków.

Czym jest biopaliwo do kominka?

Biopaliwo do kominków to substancja powstająca na bazie alkoholu, na ogół etanolu. Biopaliwa z wysokiej jakości zawierają bioetanol, który produkowany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są kompletnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W toku spalania się płynu nie wydziela się dym, a więc żadne substancje smoliste nie są emitowane do atmosfery. Uwalnia się tylko para wodna oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bo wtedy będziemy mieć pełne przekonanie, iż produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa powinny być wymienione informacje o jego składzie, z tej przyczyny jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a jednocześnie nie widzimy wspomnianego wcześniej certyfikatu, kupmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, bowiem na ich cenę składają się koszty poniesione przez wytwórcę na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? W trakcie jego spalania będzie wydzielał się przykry zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Jak długo płonie płyn do kominków?

Paliwo do biokominka spala się bezzapachowo, jednak istnieje wiele domieszek aromatyzujących, które można do niego dolać, aby wydzielane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu również wybrany przez nas zapach. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa starcza się od 3 do 6 godzin, jakkolwiek prędkość spalania zależy głównie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można korygować. Biopaliwo do kominka najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeśli posiadamy duży biokominek, którego kluczowym zadaniem ma być ogrzanie wnętrza, będziemy musieli urządzić się w pokaźne ilości płynu. Jeżeli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i wykorzystujemy go sporadycznie, lepiej wybrać opakowania o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do biokominka to produkt palny, więc najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest potrzebna do bieżącego wykorzystania.