Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]