Kryminalne książki, horrory i thrillery – lektura strachu i przyjemności

Więcej informacji o książkach kryminalnych.

Spora grupa czytelników to wielbiciele przerażających historii. Niektórzy wolą historie z pogranicza gore, pozostali uwielbiają zanurzać się w głębokie kąciki zagmatwanych umysłów psychopatycznych morderców oraz bestialskich kryminalistów. W gąszczu kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się tysiące produkcji przybliżających zainteresowanym historie z życia wzięte, jak i te zupełnie fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiej przyczyny uwielbiamy makabryczne historie?

Fanatyk kryminałów oraz horrorów bezzwłocznie odpowie, iż idzie o szybki przypływ adrenaliny. Czytając bądź oglądając straszne historie pragniemy przez jakiś czas dać się ponieść zniewalającemu wrażeniu przerażenia, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. Nie ma współcześnie dla człowieka w naturalnym środowisku śmiertelnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to najczęściej utratą zatrudnienia, niestabilnością finansową lub problemami zdrowotnymi. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z trudnymi sytuacjami. To dlatego baśnie Andersena i braci Grimm mają zwykle tak niepokojący i brutalny wydźwięk – tak baśnie te uczyły dzieci o zagrożeniach codziennego życia, uświadamiając je zarazem, iż to co dobre czasem nie triumfuje.

Filmowe ekranizacje literatury kryminalnej i thrillerów nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI wiek to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu lub serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie zajmie maksymalnie kilka godzin. Pasjonaci klimatycznych horrorów i kryminałów są właściwie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na różnych platformach streamingowych. Co godne zaznaczenia, nierzadko te seriale i filmy bazują one na głośnych książkach, jednak ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie przynosi podobnej radości jak czytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść kryminalną i thriller, odbiera się odmiennie aniżeli serial fabularny – spokojniej, a więc z większą atencją. W słowie pisanym każda rozmowa, deskrypcja czy bohater (a również postać z dalekiego planu) kształtuje klimat snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy przeważnie niespiesznie, ale daje to więcej czasu na precyzyjna analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc kochasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się przestraszyć thrillerom, literaturze kryminalnej oraz horrorom.

Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa