Kask czy toczek do jazdy konnej. Które wybrać do jazdy wyczynowej?

Więcej informacji o kasku jeździeckim

Jazda konna należy do tych dziedzin sportowych, w których zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, ze względu sporą prędkość i wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy podatna jest szczególnie głowa jeźdźca, która bezwzględnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej można kupić dwa rodzaje zabezpieczenia dla głowy – kaski oraz toczki do jazdy konnej. Które z nich jednak gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim nakryciem głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest z reguły wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednak tak solidnej ochrony jak kask, dlatego polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, stosowany przez wyczynowych sportowców, który posiada certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najważniejszą kwestią przy wyborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask winien posiadać odpowiednie atesty oraz umożliwiać regulację rozmiaru bądź być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku wskazane jest dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przenoszenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask nie warto także iść na kompromis. W związku z tym, jeśli w naszej miejscowości nie dostaniemy pasującego nam modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]