Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Chcesz nabyć kantar skórzany? Wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Dlatego musi on pasować do zarysu i wymiarów głowy zwierzęcia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak zatem wybrać właściwy kantar? Na jakie jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który odpowiedniejszy dla konia?

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe i sznurkowe. Te ostatnie, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany bądź taśmowy. Dużo wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład naturalnym lub sztucznym futrem, które da się odpinać celem konserwacji. Kantar tego typu znakomicie zapobiega powstaniu obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas ćwiczeń lub spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele większych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei stworzony dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni huculskich, arabskich oraz wielkopolskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub shire) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]