Domowe kiszonki to nie tylko polski przysmak

Potrzebujesz warzyw kiszonych? Sprawdź https://artmankiszonki.pl.

Warzywa kiszone są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że uważamy, iż jest to typowo słowiański rarytas, sporadycznie wykorzystywany w pozostałych regionach świata. Jednakże kiszone przetwory warzywne modne są nie tylko na terenie Europy, ale także w obu Amerykach oraz w Azji.

Kwaszonki – zdrowe produkty na naszym talerzu

Zgodnie z wiedzą historyków metoda zabezpieczenia pokarmów przez ich zanurzenie w solance, w occie albo w soli, stosowana jest przez ludzi od przeszło czterech tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość zawiesiny, w której jest ono zanurzone, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Parę wieków wstecz był to najlepszy sposób, by przedłużyć czas przydatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa nawet o kilkanaście tygodni. Stąd też wynikł zwyczaj szykowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory warzywne od zarania swojej obecności słyną z własności prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Zawierają one m.in. sporo witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, rzadziej chorowali na gnilca. Co ciekawe, po polsku kwaszone przetwory z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z kapusty bądź rzepaku.

Kiszonki – co się zwykle kisi?

Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni właściwie w większości zakątków świata, nawet w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest zbyt popularna. Lecz ogórki kwaszone są tam chyba niezmiernie lubianym uzupełnieniem burgerów, hot-dogów oraz kanapek. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. pomidory, główki czosnku, a także owoce (przykładowo oliwki), a niekiedy nawet śledzie.

Ocet i Solanka wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się bazą lub znaczącym dodatkiem do setek potraw lokalnych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie regionach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek wyprodukowany według standardowej polskiej receptury, nie będzie smakował identycznie jak ten zakiszony np. w Japonii.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]