Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – czy to konieczne

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony lub tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to niezwykle istotne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Jest parę czynników, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy też zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie istotnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Pamiętanie o powyższych zasadach na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.