System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Skieruj się tu, jeżeli szukasz szczegółowych informacji w temacie systemu rozliczeń SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, dużo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny wykorzystywany obecnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na świecie funkcjonują również różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie jednego państwa.

Jak w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]