Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Skieruj się na flobo.io, aby odnaleźć informacje o Krajowym Systemie e-Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., ale ostatecznie przedsiębiorcy na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej niepoprawnego przeniesienia danych z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla odpowiedniego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument jest doskonale klarowny. Dzięki temu, iż faktury mają ujednoliconą strukturę niezależnie od tego który oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to ważny postęp szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF albo zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkowicie eliminują ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy właściciel przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą m.in. nie są zobowiązani wysyłać pliku JPK_FA, wcześniej dostaną zwrot podatku VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zgubią faktury (KSeF przechowuje dane o nich przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega patologiom w sferze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]