Odkładanie pieniędzy na koncie bankowym czy zakładanie lokat nie jest dzisiaj tak zyskowne jak parę lat temu. Niskie oprocentowanie proponowane przez instytucje bankowe, ale także i większa świadomość, że nie inwestowany kapitał nie zarabia sprawiły, iż Polacy szukają rozwiązań, które pozwolą ich pieniądzom przynosić po latach poboczny zysk. Obok nabywania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większym zainteresowaniem cieszą się metale inwestycyjne, a przede wszystkim – sztabki złota.
Złote sztabki – dlaczego zainteresowanie tym metalem pozostaje wysokie?
Przede wszystkim warto wyraźnie zaznaczyć, że inwestycja środków w złoto w sztabkach to inwestycja na wiele lat. Złoto zwykle nie ulega silniejszym i słabszym zawirowaniom obserwowanym w gospodarce, a nawet niepewność polityczna oraz ekonomiczna nierzadko podnosi jego cenę. Owszem, można zauważyć wahania w jego wartości, jednak przeglądając jej historyczny wykres natychmiast można spostrzec, że wraz z upływem czasu idzie ona w górę. Czemu się tak dzieje? Od kilkuset lat ilość tego metalu szlachetnego dostępna na rynku utrzymuje się niemalże bez zmian. Kiedyś służył on jako waluta, w tej chwili jest wykorzystywany w medycynie, elektronice czy przemyśle chemicznym, a także – wciąż na ogromną skalę – w złotnictwie i sztuce. Mimo, że wydobycie złota wciąż trwa i teoretycznie powinno go przybywać, odzyskiwanie tego metalu zastosowanego między innymi do produkcji urządzeń elektronicznych (jak radia CB czy też piloty do telewizorów) jest w szeregu przypadków nieopłacalny, w związku z tym popyt na złoto pozostaje na wysokim poziomie i prognozuje się, iż w przyszłości trend ten się nie odwróci.
Złote sztabki – produkowane w wielu wagach
Czytając o inwestycji pieniędzy w złoto w sztabkach większa część osób od razu pomyśli, że to nie dla nich, przez duży koszt. Jednak złote sztabki występują w rozmaitych wagach, dlatego praktycznie każdy może pozwolić sobie na inwestycję jakiejś części oszczędności w ten kruszec. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 1 g, 2,5 g bądź 10 g. Te małe sztabki są także wspaniałym pomysłem na upominek. Zasobniejsi inwestorzy, mający większe fundusze często zamawiają się na większe sztabki złota o wadze 100 g, 500 g, a nawet 1000 g. Warto jednak wiedzieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie da się pociąć kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w większą sztabkę kupujemy złoto po wyraźnie niższej cenie. Wobec tego warto nabywać złoto w sztabkach o różnej wadze bądź zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są z góry rozparcelowane na równe sztabki.
Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]