Czym jest faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to również najlepsze rozwiązanie dla firm poszukujących nowych form sfinansowania kosztów związanych z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O jakich rzeczach muszą pamiętać firmy, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją różnych typów usług, a wykup należności będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu również inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy doradztwo finansowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce wpływają postanowienia prawa spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring dla firm?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. By ustrzec się błędów, których efektem mogą okazać się poważne problemy, powinniśmy starannie przemyśleć każdą z nich. Potrzebne będą wtedy odpowiednie umiejętności, a tych często po prostu nie posiadamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak wybrać bank, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, ale może okazać się, iż dzięki niemu unikniemy zawarcia niekorzystnej umowy.