Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

Szukasz więcej wiadomości dotyczących kursu franka szwajcarskiego? Skieruj się na https://nordiqa.com/kurs-chf.html

O franku większość Polaków wie mało, w zasadzie raptem tyle, że jest to waluta, w której mnóstwo naszych rodaków zaciągnęło niegdyś kredyty, które dziś trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uznawany za jeden z najpiękniejszych banknotów na świecie

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednak jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. euro, jena i dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z głównych walut współczesnego świata. Ale nie była to pierwotna waluta, która pojawiła się w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił kilka miejscowe waluty, które wcześniej wybijano w szwajcarskich kantonach. Przez prawie dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, unikając m.in. licznym zawirowaniom w okresach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakich doświadczyliśmy w XX i XXI wieku. Niewiele osób wie, iż frank szwajcarski nazywany jest jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się oszałamiającą kolorystyką oraz rzadką wertykalną orientacją grafiki. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (np. Le Corbusiera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak zwyczajowo bywa – wizerunki wojskowych, ministrów lub monarchów. A motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, kula ziemska i natura.

Kantor internetowy – tu poznasz aktualny kurs franka

Frank szwajcarski cały czas cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego kurs monitorują też uważnie kredytobiorcy z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. Aby znaleźć aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantorów online, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w co parę sekund. Tu można także prześledzić wahania wartości franka w określonym przedziale czasu. To opcja potrzebna frankowiczom czuwającym na optymalny moment, żeby zlecić wymianę waluty, a także inwestorom planującym przed spłatą kolejnej raty kredytu swoje następne kroki.