Czym jest food pairing?

Więcej w temacie food pairing na warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/

Mimo, iż przywykliśmy do tradycyjnych połączeń smaków, nie znaczy to, że łączenie ze sobą dań, które na pierwszy rzut oka wcale się wykluczają, nie może dać ciekawych i, co ważne, apetycznych wyników. Przekonujemy się o tym raz za razem. Ogromne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało z pewnością otwarcie się na obce tradycje kulinarne oraz możliwość zakupu nieznanych przedtem w naszym kraju produktów spożywczych. Dzięki temu chociażby połączenie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już szokuje. Ci, którzy zagustowali w tych niebanalnych fuzjach smaków chętnie inicjują swoje próby i samodzielnie szukają coraz to bardziej nietuzinkowych połączeń. Żeby te aczkolwiek dały spodziewane rezultaty, warto uprzednio wyposażyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – poznaj nowe smaki

Chcąc, żeby nasze kulinarne poszukiwania istotnie okazały się przyczyną uniesień oraz umożliwiały odkrycie nowych smakowych wrażeń, powinno się działać zgodnie z zasadami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są zaledwie instrukcjami, których powinno się przestrzegać, by smaki zespalają się w nietuzinkową, a jednak zgodną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uchodzą za kategorycznie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednak bardzo przeanalizowane i poparte szeroką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza obecności poszczególnych substancji w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, ale też napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na dużej wyobraźni oraz wyczuciu

Do uprawiania food pairingu wymagane są instynkt i bujna fantazja, niemniej jednak to nie one okazują się najistotniejsze. W większym stopniu liczy się znajomość zawartości poszczególnych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Tym samym świetnym posunięciem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że przekazanie koniecznej wiedzy trwa nie dłużej niż kilka godzin.

Nasza siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]