Terapia tańcem – rytm, zabawa i ruchowa ekspresja

Lata 40 XX stulecia. Marian Chace, właścicielka szkoły tańca w Waszyngtonie odkrywa, że ćwiczenia ruchowe wywierają pozytywne działanie na ich uczestników. Z jej opinią zgadzają się lekarze z regionalnej placówki psychiatrycznej, którzy potem umożliwiają jej prowadzenie pierwszej terapii z pacjentami. Tak powstaje dance and movement therapy”, czyli w skrócie DMT. Pionierski typ terapii w mgnieniu oka staje się coraz bardziej popularny, a trzydzieści lat później jest już ona znana w wielu krajach zachodnich. Obecnie z dobrodziejstw tej metody mogą korzystać także polscy pacjenci.

Terapia tańcem i ruchem – zrozum swoje emocje

Terapia tańcem korzysta z tego, co w tej aktywności działa zbawiennie na psychikę. Ruchowa ekspresja, zabawa i rytm – te wszystkie procesy pod kierunkiem doświadczonego i empatycznego terapeuty pomogą pacjentowi zmienić destruktywne przyzwyczajenia czy procesy percepcyjne, a także uświadomić sobie swoje emocje. Pozytywne skutki psychoterapii ruchem wynikają z tego, że ludzkie ciało i psychika tworzą integralną całość, wpływając jedno na drugie. Na zajęciach terapii ruchem stosuje się świadomość postawy, gestu i oddechu oraz taniec spontaniczny (w tym improwizowany).

Komu pomoże terapię tańcem i ruchem?

Terapia tańcem wywiera pozytywny wpływ na psychikę, pomagając w wielu trudnych stanach emocjonalnych. Wykorzystuje się ją w stanach silnej nadpobudliwości lub napięcia, w radzeniu sobie z żałobą i kojeniu stresu. Terapia ruchem przynosi dobre efekty też w leczeniu schorzeń nerwicowych i depresyjnych oraz zaburzeń odżywiania (jak np. bulimia). Ponadto, wykorzystuje się ją pomocniczo w terapii pacjentów z lekkimi upośledzeniami, pacjentów onkologicznych lub z trudnościami ruchowymi.