Twarz wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu traci z upływem lat swoje młodzieńcze zarysy, a na skórze pokazują się coraz to nowsze fałdki i zmarszczki. Wcześniejszy jędrny owal twarzy zmienia się, m.in. z powodu redukcji tkanek miękkich, tkanki tłuszczowej oraz obniżenia się kondensacje kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. Znaczny wpływ na kondycję skóry mają też działanie grawitacji, predyspozycje genetyczne, ruchy mięśni twarzy czy długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne.
Modelowanie twarzy – co to wolumetria?
Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej będącym alternatywą dla procedur z wykorzystaniem noża chirurgicznego. Z jej pomocą możliwa jest redukcja zmarszczek mimicznych powstających w pobliżu oczu, nosa, ust i na czole, odmłodzenie skóry oraz wymodelowanie twarzy. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – organicznego polisacharydu występującego we wszystkich organizmach na Ziemi. Kwas hialuronowy podawany jest w głębokie warstwy skóry przy pomocy mikrokaniuli, co redukuje ryzyko powstawania siniaków. Trzeba zaakcentować, iż przed zabiegiem wolumetrii nie ma potrzeby korzystania ze znieczulenia, bo substancje uśmierzające ból są zawarte już we wstrzykiwanym preparacie. Często zabiegi modelowania owalu twarzy uzupełniane są poprzez dodatkowe (natomiast nigdy jednoczesne!) ostrzykiwania toksyną botulinową, które mają na celu redukcję naprężenia tkanki mięśniowej twarzy, a co za tym idzie – ograniczenia w przyszłości powstawania zmarszczek mimicznych. Zabieg wolumetrii nie trwa długo, zwykle około 30 minut, a większość pacjentów powraca do codziennych czynności natychmiast po zabiegu. Rezultaty zabiegu utrzymują się zwykle przez blisko półtora roku, w poniektórych przypadkach nawet dłużej.
Modelowanie owalu twarzy kwasem hialuronowym – przeciwwskazania
Występują przeciwwskazania odnośnie możliwości wykonania modelowania twarzy kwasem hialuronowym. Wolumetrii nie przeprowadza się u kobiet aktualnie karmiących oraz w ciąży, jak również też u osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, borykających się z padaczką oraz w stanach zapalnych skóry (m.in. przy opryszczce). Trzeba również podkreślić, że mimo iż wolumetria jest uważana za zabieg bezpieczny, jakkolwiek jak przy dowolnej procedurze medycznej zawsze jest niebezpieczeństwo powikłań bądź niepożądanych rezultatów.