Szukasz szczegółowych informacji o bólu kręgosłupa lędźwiowego? Wejdź na https://bit.ly/34nLg6L
Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym lub piersiowym powoli staje się codziennością dla sporej części społeczeństwa. W dzisiejszych czasach nie jest to już przypadłość, której doświadczają jedynie ludzie w starszym wieku. Praca biurowa skorelowana z małą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego typu doświadczają też młodsze osoby.
Przyczyny bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa może mieć dużo przyczyn. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym nieraz związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten promieniuje w kierunku barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych czy chorób narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie inicjuje się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból na wysokości łopatek częstokroć jest następstwem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni lub więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj przenoszeniem ciężkich obiektów lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest lekceważony, ponieważ ustępuje po odpoczynku, niemniej jednak może on być oznaką rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa też objawem różnorodnych stanów zapalnych bądź urazów nierzadko tak znikomych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.
Ból pleców – jak mu zapobiegać?
Bólu pleców nie wolno lekceważyć i trzeba od razu umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Zidentyfikuje on orientacyjnie rodzaj oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności skieruje do stosownego specjalisty, który zaplanuje efektywną formę leczenia. Nie można jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. O kręgosłup wypada troszczyć się zawsze, również wtedy, gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. Dlatego lekarze zalecają codzienne ćwiczenia, dbanie o właściwą wagę oraz pamiętanie o dobrej postawie m.in. podczas pracy przy biurku. Napięte mięśnie grzbietu czy szyi można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym bądź za sprawą sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe oraz pobudza krążenie krwi i limfy.
Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]