Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Na www.scmkrakow.pl znajdziesz więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej prostaty.

Gruczoł krokowy, inaczej prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru i formy do kasztana jadalnego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość ujawnienia przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By jednakże mieć absolutną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym najczęściej około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, gdyż prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, mała krzepliwość krwi i wszczepione zastawki serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]