Taping limfatyczny – w jaki sposób kinesiotaping działa na obrzęki?

Taping limfatyczny – w jaki sposób kinesiotaping działa na obrzęki?

Taping limfatyczny to jedna z kilku metod redukowania obrzęków, co najważniejsze: taka, która działa nie tylko podczas wizyty u fizjoterapeuty. Na czym polega i jak wygląda? Zapraszamy do lektury. Kinesiotaping w fizjoterapii Taping (a właściwie kinesiotaping) to plastrowanie, metoda fizjoterapii, w której przyklejone do ciała bawełniane, elastyczne taśmy oddziałują na różne tkanki. Mogą rozluźniać je, odciążać, stymulować, korygować ich ustawienie, działać przeciwbólowo lub przeciwobrzękowo. Wyróżnia się plastrowanie funkcjonalne, mięśniowe, więzadłowe, powięziowe, korekcyjne i limfatyczne. Taping…

Więcej

Złamanie nadgarstka – objawy, leczenie i rehabilitacja

Złamanie nadgarstka – objawy, leczenie i rehabilitacja

Złamanie nadgarstka to nieprzyjemny uraz, ale co dokładnie oznacza? Na krótkim odcinku pomiędzy kością przedramienia a dłonią znajduje się bardzo skomplikowana struktura. Które jej elementy najczęściej zostają uszkodzone? Jak wygląda i ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka? Wyjaśniamy w artykule. Budowa nadgarstka Dłoń to jedna z najbardziej skomplikowanych struktur w ludzkim ciele. Wiele drobnych kostek połączonych siecią stawów i więzadeł zwieńczona jest równie skomplikowanym nadgarstkiem, którego stan decyduje o możliwości pełnego wykorzystywania kończyn górnych. Składa…

Więcej

Obrzęk kolana – przyczyny, diagnostyka i możliwości leczenia

Obrzęk kolana – przyczyny, diagnostyka i możliwości leczenia

Obrzęk czy też opuchlizna kolana to powiększenie obwodu nogi przez gromadzenie się nadmiernych ilości płynu ustrojowego w przestrzeni międzykomórkowej. Spuchnięte kolana mogą mieć różne przyczyny, warto jednak wyodrębnić dwie grupy: obrzęki spowodowane urazem oraz te, które pojawiły się bez kontuzji. Jak się je leczy? Obrzęk kolana po urazie Uszkodzenie tkanek podczas wypadku jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną obrzęków kolan. Powszechne są takie urazy jak skręcenie stawu kolanowego, naderwanie lub zerwanie więzadła, zwichnięcie rzepki, stłuczenie mięśnia czworogłowego,…

Więcej

Źródło witamin i minerałów – sok z buraków i kiszonej kapusty

Źródło witamin i minerałów – sok z buraków i kiszonej kapusty

Artykuły fermentowane po latach odsunięcia na dalszy plan ponownie powróciły na polskie stoły. Do kiszonych buraków i kapusty dołączają także inne, dotychczas mniej znane owoce i warzywa. Kiedy piszemy o leczniczych zaletach fermentowanego jedzenia nie sposób zapomnieć również o napojach takich jak kwas chlebowy, maślanka albo wszelkiego rodzaju soki i zakwasy z kiszonych warzyw. Szczególnie te ostatnie są warte zainteresowania – pozwalają w nieskomplikowany i błyskawiczny sposób wprowadzić do naszego ciała składniki konieczne dla jego…

Więcej

Dysfunkcja mięśni dna miednicy a fizjoterapia: zabiegi i ćwiczenia

Dysfunkcja mięśni dna miednicy a fizjoterapia: zabiegi i ćwiczenia

Fizjoterapia uroginekologiczna to dział zajmujący się pacjentami z problemami układu moczowo-płciowego. Najczęściej kojarzy nam się to pojęcie z kobietami w okresie ciąży i połogu, natomiast fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc w przypadku wielu istniejących dysfunkcji, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Anatomia mięśni dna miednicy Mięśnie dna miednicy wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. To struktury utrzymujące zawartość jamy brzusznej na swoim miejscu, biorące udział w stabilizacji i budowaniu prawidłowej postawy ciała, odpowiedzialne za prawidłowe oddawanie moczu…

Więcej

Co zrobić z cukinii i kabaczków? Propozycje przetworów na zimę

Co zrobić z cukinii i kabaczków? Propozycje przetworów na zimę

Lato to doskonały moment, aby zrobić przetwory z cukinii i kabaczków na zimę i cieszyć się smakiem tych warzyw przez cały rok. Przedstawimy kilka pomysłów na przetwory, w tym przepisy na kabaczki i cukinię marynowaną, konfiturę z kabaczków i cukinię w sosie pomidorowym. Kabaczki a cukinia Kabaczki i cukinie często są ze sobą mylone. Mimo że oba warzywa pochodzą z tego samego rodzaju roślin, mają swoje unikalne cechy i różnice. Jedną z głównych różnic między…

Więcej

Niesymetryczne rysy twarzy a chirurgia plastyczna

Niesymetryczne rysy twarzy a chirurgia plastyczna

Niesymetryczna twarz o nieregularnych rysach i zaburzonych proporcjach nierzadko jest przyczyną kompleksów oraz zaniżonej samooceny. Korzystając ze wsparcia chirurgii plastycznej, pacjenci mają możliwość wyrównania asymetrii twarzy oraz odzyskania utraconej pewności siebie. Podpowiadamy, jak poprawić symetrię twarzy przy zastosowaniu skutecznych i małoinwazyjnych metod. Asymetria twarzy i jej przyczyny Symetryczna twarz o harmonijnych rysach przez wielu postrzegana jest jako istotny wyznacznik świadczący o atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż praktycznie nigdy prawa strona twarzy nie jest…

Więcej

Zakwasy czy DOMS? Jak rozpoznać i złagodzić ból po treningu?

Zakwasy czy DOMS? Jak rozpoznać i złagodzić ból po treningu?

Intensywny wysiłek fizyczny często wiąże się z bólem potreningowym. Wiele osób uprawiających sport tkwi w przeświadczeniu, że bez bólu nie ma efektów. Czy na pewno tak powinno być? Z czego wynika bolesność po treningu i jak odróżnić, czy to objaw zakwasów czy DOMS? Wyjaśniamy. Czym są zakwasy? Potoczne “zakwasy” to ból mięśniowy, który pojawia się jeszcze na treningu lub zaraz po jego zakończeniu. Ból ten związany jest z zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej i procesem fermentacji mlekowej….

Więcej

E-recepty, e-konsultacje i e-zwolnienia – korzyści i funkcjonowanie

E-recepty, e-konsultacje i e-zwolnienia – korzyści i funkcjonowanie

Od kilku lat w Polsce prowadzona jest cyfryzacja w sektorze medycznym. Jednym z elementów tej transformacji są e-recepty, e-konsultacje oraz e-zwolnienia. Poniżej omówimy, czym są te usługi, jak funkcjonują oraz jakie są ich korzyści. E-recepty – jak działają i jakie są korzyści? E-recepta to cyfrowa wersja tradycyjnej recepty. Pacjent po wizycie u lekarza, zamiast otrzymać papierową receptę, otrzymuje kod QR lub 16-cyfrowy kod, który jest wprowadzany do systemu e-recept. Pacjent może skorzystać z recepty w…

Więcej

Jak wygląda zabieg zmniejszenia warg sromowych, czyli labioplastyka?

Jak wygląda zabieg zmniejszenia warg sromowych, czyli labioplastyka?

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg chirurgiczny korygujący zarówno rozmiar, jak i kształt warg sromowych większych oraz mniejszych. Dzięki operacji pacjentki niezadowolone z wyglądu tej części ciała mają szanse na odzyskanie komfortu psychicznego oraz pewności siebie podczas intymnych relacji z partnerem. Plastyka warg sromowych – wskazania Na zabieg plastyki warg sromowych zgłaszają się najczęściej pacjentki z przerostem warg sromowych, czyli kobiety u których mniejsze, wewnętrzne wargi sromowe są znacząco większe od warg zewnętrznych. Redukcja…

Więcej
1 2 3 10