Pierścionki zaręczynowe są z nami od Starożytności

Pierścionki zaręczynowe Kraków kupisz na obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe.

Gdy spotkasz kobietę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, prędzej czy później pomyślisz o małżeństwie. Wcześniej jednakże następuje ta wyczekiwana przez mnóstwo pań chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – obyczaj od wielu stuleci

Obdarowanie ukochanej pierścieniem to niezwykle stary zwyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt okręgu, który reprezentuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, nazywanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wynika z przekonania, iż od owego palca biegnie żyła wiodąca wprost do serca, zwana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, że to Grecy przywieźli do Europy tradycję przekazywania pierścionków zaręczynowych. Na początku wytwarzano je ze skóry, z konopi, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścionkami ze srebra czy złota obdarowywano tylko wtedy, gdy mężowie pragnęli zaprezentować swoje bezgraniczne zaufanie do wybranki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy ze złotem, drogimi kamieniami oraz platyną, tymczasem surowce te w rzeczywistości szeroko stosuje się do ich tworzenia zaledwie od kilku stuleci, natomiast znamienny przyrost ich powodzenia można zauważyć w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – ile na niego wydasz?

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień z pokaźnym diamentem, jednakże możliwości dowolnego zestawiania przeróżnych kamieni i metali są olbrzymie. Oprócz diamentów wykorzystuje się szmaragd, rubin czy szafir. Niektórzy wybierają mniej drogocenne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, niemniej jednak wciąż na rynku dominują pierścionki wytworzone z platyny i różnych rodzajów złota (żółtego, białego i różowego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było pogląd, że mężczyzna powinien wydać na niego przynajmniej dwumiesięczną pensję. Cena zakupu zależna jest od kilku elementów: designu, materiału, ilości karatów czy użytego kamienia, skutkiem tego każdy odszuka śliczny, nietuzinkowy pierścionek na swoją kieszeń. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem uczucia i zaangażowania, więc jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Liczy się to, czy spodoba się naszej narzeczonej.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]