Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Jeśli szukasz obrączkek ślubnych Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże młodą parę do końca życia, a oznaką ich zaangażowania, miłości i wierności są obrączki.

Obrączki – część ceremonii zaślubin od XIII w.

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednakże mało osób pamięta. Już wcześniej bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Meksyku, w Szwecji, w Czechach czy w Turcji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki ślubne razem, jednak tradycja mówi, że narzeczona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej z żelaza, dzisiaj ze złota bądź platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z przeróżnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały moc uczucia. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się z reguły złoto oraz platynę, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, są one także częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla małżonków cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]