Wino z aronii – przepis klasyczny i wersje z innymi owocami

Wino z aronii to doskonały trunek na jesienne, długie wieczory, ponieważ nie tylko wyśmienicie smakuje, ale też rozgrzewa i poprawia nastrój. Przedstawiamy przepis na wino aroniowe oraz wiele cennych informacji o owocach aronii.

Aronia – bogactwo witamin i minerałów

Aronia to jedno z najzdrowszych owoców – źródło wielu witamin, m.in. witaminy C, B2, B3, B9 (kwas foliowy), A, P oraz E, antocyjanów i minerałów takich jak fosfor, potas, wapń czy magnez. Dzięki temu bogactwu zaliczana bywa do tzw. superfood.

Aronia wykorzystywana jest w produkcji spożywczej, farmaceutycznej oraz kosmetycznej. Znajdziemy ją na obszarach leśnych, ogrodach, czy sadach, a pochodzi z Ameryki Północnej.

Aronia nie tylko na wino, czyli co przygotować z owoców aronii?

Z owoców aronii można przygotować wiele domowych przetworów. Najbardziej popularnym jest sok, który wykonuje się bardzo łatwo i szybko. Wykorzystywany jest do różnych deserów, jak również jako dodatek do herbaty. Jest bardzo smaczny i zdrowy, można go pić solo lub rozcieńczyć z wodą.

Konfitury, nalewki (w tym najpopularniejsza aroniówka) czy wino równie dobrze smakują i będą doskonałym wyposażeniem domowej spiżarni.

Owoce aronii idealnie sprawdzą się na wino aroniowe wytrawne lub półwytrawne. A w czym je przechowywać? W naszym sklepie znajdą Państwo butelki z nadrukiem UV “aroniówka”.

Właściwości aronii

Aronia przede wszystkim wzmacnia odporność, dlatego warto regularnie podawać ją dzieciom i dorosłym. Pomaga w nadciśnieniu, miażdżycy, łagodzi wiele schorzeń, może zapobiegać chorobom oczu, dzięki dużej ilości antocyjanów.

Ponadto owoce aronii wpływają korzystnie na wygląd skóry i spowalniają proces starzenia, dlatego często dodawane są do kremów przeciwzmarszczkowych.

Aronia to cenny owoc, dlatego warto włączyć go do naszej codziennej diety w postaci soków, wina lub nalewki (oczywiście w odpowiedniej ilości!).

Owoce na wino z aronii

Do przygotowania wina najlepsze będą owoce dojrzałe. Przed produkcją wina z aronii polecamy zmrozić owoce przez ok. 3-4 dni, aby pozbyć się goryczy. Jeśli natomiast chcemy wzbogacić smak, to polecamy dodać do wina inne owoce. Ich listę prezentujemy pod podstawowym przepisem.

Przepis na wino z aronii

Poniżej przedstawiamy przepis na klasyczne, domowe wino z aronii.

Składniki

Sposób przygotowania

Owoce myjemy, mrozimy ok. 3-4 dni. Po odmrożeniu miażdżymy (nie miksujemy!), można je zmiażdżyć za pomocą prasy do owoców. Następnie wkładamy do balonu lub pojemnika fermentacyjnego.

Z połowy wody i połowy cukru gotujemy syrop, którym zalewamy masę owocową, dodajemy drożdże i szczelnie zamykamy rurką fermentacyjną. Naczynie z miksturą odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na ok. 5 dni.

Po tygodniu dodajemy drugą część syropu z cukrem. Odstawiamy na 2-3 miesiące. Po tym czasie usuwamy owoce z nastawu i zostawiamy do pełnego sklarowania.

Po kolejnych miesiącach (ok. 2) zlewamy do butelek, przyklejamy etykiety na wino domowe, podpisujemy i zakorkowujemy butelki.

Wino z aronii z dodatkami innych owoców

Z podstawowym, klasycznym przepisem można eksperymentować i dodawać różne przyprawy lub owoce lub soki z owoców. Popularnymi wersjami są:

  • wino z aronii i jabłek,
  • wino z aronii i malin,
  • wino z aronii i winogron,
  • wino z aronii i śliwek,
  • wino z aronii i jeżyn,
  • wino z aronii z rodzynkami.

Jeśli wykorzystujemy do produkcji wina soki owocowe, to ważne, żeby były one świeżo wyciskane.

Źródło tekstu: https://superbutelki.pl/pl/blog/Wino-z-aroniii-przepis-klasyczny-i-wersje-z-innymi-owocami/130