Węzeł optyczny – do czego służy?

Jeśli potrzebujesz węzła optycznego, koniecznie wejdź na https://telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Dzisiejsze sieci komputerowe niemal za każdym razem wykonuje się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – płynności przekazu danych i niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, sieci tego typu nie byłyby w stanie działać bez właściwych elementów umożliwiających transmisję danych i ich dekodowanie. By wykonać taką instalację potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału ze światłowodu na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie parametry powinien mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak jest zbudowany?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym dodać, że jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi także wykonać odwrotną operację. Pasmo, na którym zwykle pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet jednego GHz. Dla właściwego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest także właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku węzła przed kurzem, wilgocią i innymi zagrożeniami – zazwyczaj wykonana ze stali.

Jaki węzeł optyczny wybrać?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie dobry, decydują pewne cechy. Najistotniejsze będą częstotliwości pracy urządzenia oraz poziom sygnału – od tego zależy bowiem ilość ostatecznych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Poza tym należy sprawdzić pobór energii – w dużej mierze rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Aby ustrzec się trudności przy naprawach instalacji, warto także przetestować metody konfiguracji urządzenia – najlepiej, jeśli umożliwia wygodną modyfikację ustawień.

Nasza siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]