W jakich branżach niezbędny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich?

Jakość różnych substancji jest uzależniona od poziomu ich wilgotności. Zbyt duża zawartość wody może przyczynić się do utraty ich parametrów, a czasem nawet uczynić je bezużytecznymi. Pomiar wilgotności w szczególności ważny okazuje się w przemyśle spożywczym, drzewnym, energetycznym, chemicznym oraz przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób dokonuje się go w fabrykach, gdzie wszystkie procesy są pod każdym względem zautomatyzowane? Jaka aparatura umożliwia kontrolowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności materiałów sypkich i pozostałych produktów

Pomiar wilgotności jest jedną z kluczowych faz procesu produkcji i magazynowania różnych dóbr. Pośród nich są wszelkiego typu produkty sypkie – zarówno spożywcze (takie jak soda oczyszczona, płatki zbożowe czy mleko w proszku), jak i te przeznaczone dla sektora budowlanego (m.in. glina, gips lub piasek) oraz chemiczne (choćby proszki do prania i do czyszczenia powierzchni kuchennych). Poza tym czujnik wilgotności znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, a także w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.

Urządzenie do pomiaru wilgotności – jakie zjawiska wykorzystują?

Urządzenie do pomiaru wilgotności dostępne jest w dwóch odmianach. Jedna z nich wykorzystuje fakt, że od stopnia wilgotności uzależniona jest zdolność absorbowania promieniowania podczerwonego. Czujniki wilgotności tego rodzaju umożliwiają bezkontaktowy pomiar, co jest wyjątkowo istotne w przypadku produktów sypkich. Inny typ to mierniki wilgotności funkcjonujące na zasadzie pomiaru stałej dielektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od ilości wody. Takie czujniki pozwalają przeprowadzić pomiarów w sposób bezkontaktowy lub kontaktowy.