Silniki DC szczotkowe i bezszczotkowe – gdzie się je wykorzystuje?

Silnik DC zamówisz na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Masa przedmiotów, których używamy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, ogromne bądź małe, te silniki odmieniły nasz sposób życia i pracy, lecz przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Silniki elektryczne DC – co należy wiedzieć?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych usprawnień i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX w., jak np. Thomas Edison, Moritz Jacobi oraz Thomas Davenport. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana, komutatora i szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za wysoką niezawodność, a także bezgłośną pracę.

Gdzie stosuje się silniki prądu stałego?

Stwierdzenie, że silniki DC są używane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD/DVD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem pociągów i samochodzików sterowanych na odległość, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym córkom i synom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Z silników DC korzystają też hobbyści do realizacji autorskich projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od najlepszych producentów.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]