Ariana | Blogger | X X

2 września 2019

„Włoskie lato” Carrie Elks

Sięgnęłam po tę książkę z jednego powodu – szukałam czegoś lekkiego, w sam raz na jeden wieczór. Mój wybór padł na Włoskie lato Carrie Elks. Tytuł ten jest pierwszą częścią czterotomowej serii o siostrach Shakespeare. Każda część jest poświęcona innej siostrze. W Polsce książki z tej serii zostały wydane niechronologicznie.

Sztuka napisana przez Cescę Shakespeare okazuje się kompletną klapą. Od tamtego katastrofalnego momentu w swoim życiu, nie może znaleźć pracy, a jeżeli już jakąś znajduje – szybko ją traci. Dzięki namowom ojca chrzestnego postanawia wyjechać do Włoch i zaopiekować się domem pewnej rodziny. Na miejscu okazuje się jednak, że posiadłość należy do Carltonów, w tym do Sama Carltona – mężczyzny, który według dziewczyny przyczynił się do porażki jej pierwszej sztuki.

Włoskie lato to przykład książki z motywem hate-love. Nie ma zaskakująco oryginalnej fabuły, powiela znane większości z nas schematy i rozwiązania fabularne, jednak mimo to nie jest nudną historią. Momentami dowcipna, z zabawnymi dialogami, ale również ujmująca i wywołująca emocje tam, gdzie trzeba. Dodatkowo historia została okraszona barwnymi opisami krajobrazów słonecznych i upalnych Włoch, przez które od razu ma się ochotę wybrać tam na wakacje.

Początkowo trudno polubić Cescę. Ma pretensje do całego świata i nie kwapi się, by znaleźć odpowiednią pracę, by mieć z czego żyć. Z czasem jednak zaczyna rozumieć się jej tok myślenia oraz jej motywacje. Nie brakuje jednak w książce tych irytujących momentów z nią w roli głównej, w których ma się ochotę potrząsnąć bohaterką. Jednocześnie jest postacią pełną temperamentu, o czym bardzo szybko przekonuje się Sam. Bohaterowie zostali ukazani w książce na zasadzie kontrastów. Podczas gdy Cesca ma fantastyczny kontakt z siostrami,  Sam nie może dogadać się z ojczymem. On osiągnął wielki sukces i jest rozpoznawalny na całym świecie - ona pozostaje w cieniu, bo jedyna sztuka, jaką napisała, okazała się kompletną klapą. Spotkanie bohaterów jest więc, jak zderzenie dwóch światów. Napięcie między Cescą a Samem jest wyczuwalne już od pierwszych stron i z każdą kolejną wzrasta jeszcze bardziej. 

Brakowało mi momentu, w którym bohaterowie wyjaśniliby sobie bezpośrednio, co tak naprawdę wydarzyło się tamtego feralnego wieczoru, po którym sztuka Ceski została szybko zdjęta. Poznajemy powód, dlaczego tak się stało, jednak dowiadujemy się o tym wyłącznie my, czytelnicy, a nie Cesca. A jeżeli był taki moment, to musiałam go jakoś pominąć.

Włoskie lato to słodko-gorzka opowieść o niedopowiedzeniach, niewyjaśnionych sprawach, trudnych relacjach z rodziną, poszukiwaniu własnego szczęścia, jak również o nie uginaniu się oczekiwaniom innych ludzi. Jednocześnie to historia napisana z ogromnym serduchem, która z całą pewnością umili czas niejednej osobie.

***
Książkę przeczytałam dzięki portalowi Jakkupowac.pl


Tytuł: Włoskie lato
Tytuł oryginalny: Summer's Lease
Seria/cykl: Siostry Shakespeare (The Shakespeare Sisters #1)
Autor: Carrie Elks
Tłumaczenie: Aleksandra Weksej
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 408
Data wydania: 19 czerwca 2019

2 komentarze:

  1. Czytałam wszystkie trzy książki tej autorki wydane w Polsce. Bardzo dobrze się je czytało i na pewno przeczytam kolejną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie muszę sięgnąć po pozostałe książki Elks!

      Usuń

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...