Ariana | Blogger | X X

21 października 2018

„Obietnica” Ewa Pirce

Ewa Pirce zadebiutowała w 2017 roku książką Córka pedofila, która wzbudziła w odbiorcach skrajne emocje. Niektórym debiut autorki nie przypadł do gustu, jednak wiele osób było nim zachwyconych. Pirce ma również na swoim koncie dwa opowiadania, które pojawiły się w dwóch antologiach, w Godzinie diabła oraz Miłosnych rewolucjach. Obietnica rozpoczyna pierwszy tom dylogii. 

Brian Wild postanowił zemścić się na mężczyźnie, który jest odpowiedzialny za śmierć jego ojca. Nie zważając na nic, uknuł plan, by zniszczyć nie tylko winnego śmierci, ale także całą jego rodzinę. Do tego celu postanowił wykorzystać córkę biznesmena, Olivię. Nie spodziewał się jednak, że Olivia okaże się zupełnie inna niż ojciec i tak bardzo zawróci mu w głowie. Czy Brian będzie w stanie zrezygnować z obietnicy, którą złożył dawno temu? Czy poznanie Olivii zmieni jego sposób postrzegania świata? 

Powieść Ewy Pirce niewątpliwie wzbudza wiele emocji i to już od pierwszych stron. Autorka nie cacka się z czytelnikiem i od razu rzuca czytelnika na głęboką wodę. Brian Wild to człowiek okrutny, bezwzględny i zachowujący się niemal jak robot. Zimny, bezduszny, egoistyczny, nieliczący się ze zdaniem innych. Pozytywne emocje odrzucił na bok na rzecz gniewu i chęci zemsty. Dąży po trupach do celu: nie obchodzi go, że rani innych, krzywdzi osoby, które mają do niego jeszcze jakikolwiek szacunek i zaufanie. Krok po kroku realizuje swój plan, nie zważając zupełnie na nic. Zaślepiony zemstą nie zwraca uwagi na ludzi Nieważne, ile dobra miał kiedyś w sobie ten mężczyzna – konsekwencje jego działań będą ciągnęły się za nim do końca życia. Każda podjęta decyzja, każdy wykonany krok, każda przekroczona granica i złamana zasada oddala go od spokojnego i szczęśliwego życia. To człowiek zepsuty do szpiku kości. Jest na tyle zdeterminowany, by sprawiedliwości stało się zadość, że odtrąca nawet brata. Ślepa furia przysłania mu wszystko wokół. Nietrudno zauważyć, że Brian Wild wpadł w pułapkę i powoli traci grunt pod nogami, choć nadal myśli, że wszystko idzie tak, jak on tego chce. 

Doskonała kreacja postaci stanowi zdecydowanie największy atut tej powieści. Ewa Pirce stworzyła postacie o silnych charakterach i ciekawych osobowościach. Olivia czy Brian nie są kolejnymi nijakimi bohaterami, którymi ostatnimi czasy przepełnione są książki. I choć niespecjalnie polubiłam Briana, to jednak nie jestem w stanie powiedzieć niczego złego o jego kreacji. Cechy, jakie nadała mu Pirce sprawiają, że książka jest jeszcze ciekawsza, głębsza, a czytelnik nie potrafi przejść obok jego historii obojętnie. Podobnie ma się sprawa z Olivią, z tą różnicą, że naprawdę zapałałam do niej sympatią. W głębi duszy jest serdeczną osobą, która snuje plany na przyszłość. Nie potrafi jednak żyć pełnią życia, gdyż ojciec trzyma ją pod kloszem. Jest na każde jego zawołanie. Zbyt mocno boi się o życie swojej matki, by ryzykować i sprzeciwiać się ojcu. Poznanie Olivii to jak powiew świeżego powietrza dla Briana. To wyraźny sygnał dla bohatera, że jeszcze ma okazję, by zrezygnować ze swojego niecnego planu. Młoda kobieta zaczyna wzbudzać w nim uczucia, które do tej pory były schowane bardzo głęboko. Mężczyzna pożąda jej, pragnie w niewyobrażalny sposób, jednak w dalszym ciągu realizuje swój plan, stąpając po coraz cieńszym gruncie. 

Jeśli sądzicie, że książka skupia się tylko na jednym temacie, jesteście w dużym błędzie. Choć autorka na pierwszym miejscu stawia wątek zemsty, to jednak nietrudno zauważyć, że uwagę przywiązuje także do postaci pobocznych i ich problemów. I takim oto sposobem Obietnica staje się nie tylko opowieścią o chęci zemsty i próbie wybaczenia, ale także opowieścią o skomplikowanych relacjach rodzinnych czy przemocy, która może dotknąć w dzisiejszych czasach każdego – bez względu na to, czy jest bogaty, czy biedny. Pokazuje też destrukcyjną relację dwojga ludzi, którzy wraz z kolejnymi wydarzeniami niszczą się nawzajem coraz bardziej. Relacja Olivii i Briana jest niezdrowa, oparta na kłamstwach, manipulacjach i wielu tajemnicach. Nie można dostrzec w niej nic pozytywnego. Czasami można odnieść wrażenie, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, jednak szybko okazuje się, że nic bardziej mylnego. Nie ma sensu mówić tu o jakimkolwiek głębszym uczuciu, kiedy przez jednego z bohaterów przemawia tylko zemsta i nic więcej. Warto sobie zadać pytanie nie czy bohaterowie stracą grunt pod nogami, lecz kiedy to nastąpi. Bo dojdzie do tego prędzej czy później, gdyż nic nie jest w stanie zatrzymać lawiny zdarzeń, o które można obwiniać głównego bohatera. 

Obietnica to książka, w której dużą rolę odgrywają emocje. To właśnie one wpływają na czytelnika, sprawiając że uśmiecha się, denerwuje, niemalże rwąc sobie włosy z głowy, gdy czyta o wydarzeniach rozgrywających się w książce. Niejednokrotnie złapałam się na tym, że miałam ochotę cisnąć czytnikiem na drugi koniec pokoju, bo nie byłam w stanie poradzić sobie z nagromadzonymi uczuciami. Bagaż doświadczeń, jaki niosą ze sobą bohaterowie, sposób, w jaki są przedstawione emocje, sprawia, że czytelnik mimowolnie zaczyna odczuwać wszystko, co czują postacie z książki. 

Jeżeli chodzi o sam język, którym posługuje się autorka, to widać sporą różnicę między Córką pedofila a Obietnicą. Jest o wiele lepiej i widać, że Pirce coraz lepiej radzi sobie ze słowem pisanym. W Córce pedofila przeszkadzał mi nadmiar wulgaryzmów, tu co prawda spotkamy się z przekleństwami, ale zostały one ograniczone do minimum i służą jedynie wzmocnieniu wypowiedzi bohaterów. Samą historię czyta się o wiele przyjemniej, bo duży progres można też zauważyć w konstruowaniu zdań i prowadzeniu fabuły. Przejścia między rozdziałami (w przypadku Obietnicy są to punkty) są płynne, co w pozytywny sposób wpływa na odbiór powieści. 

Obietnica Ewy Pirce to książka, od której nie sposób się oderwać. To opowieść o zemście, nauce wybaczania, a także konfliktach rodzinnych i destrukcyjnej relacji między bohaterami. Powieść stworzona przez Pirce z całą pewnością znajdzie swoich zwolenników, jak i przeciwników, ale jedno jest pewne – warto dać tej historii szansę, warto poznać historię Briana i Olivii, bo w gruncie rzeczy jest to książka, która wyróżnia się na tle innych z tego gatunku (romans).

Książka pod patronatem medialnym Kulturalnej Areny.
Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa NieZwykłego.

Garść informacji o książce:
Tytuł: Obietnica
Tytuł oryginalny: Obietnica
Cykl/seria: brak nazwy dylogii (tom 1)
Autor: Ewa Pirce
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: NieZwykłe
Liczba stron:
Data wydania: 25 października 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...