Ariana | Blogger | X X

27 lipca 2018

„Tajemniczy czarny kot” Nathalie Semenuik

Koty są towarzyszami ludzi od niepamiętnych czasów. Nasi milusińscy nie zawsze byli postrzegani w sposób pozytywny przez społeczeństwo.  Symbolika kota, szczególnie czarnego, budzi mieszane uczucia w wielu osobach. Często temu zwierzęciu przypisuje się wyłącznie negatywne cechy. Jest uważany za symbol zła i grzechu. Czarny kot symbolizuje śmierć. Jego postać nie jest jednoznacznie uważana za pozytywną, wręcz przeciwnie — koty obarcza się winą za wszelkie nieszczęścia i niepowodzenia. Ile raz przywołuje się powiedzenia i przesądy o czarnym kocie, by obwinić to zwierzę o nieszczęśliwe sytuacje, które zdarzają się każdemu z nas? Gdyby tak zastanowić się, odpowiedź byłaby prosta — zbyt często. Skąd jednak takie, a nie inne zdanie, na ten temat? Książka Tajemniczy czarny kot pozwoliła rozwiać trochę wątpliwości.

Na pierwszych stronach umieszczono spis treści oraz przedmowę, by czytelnik mógł zapoznać się z treścią publikacji oraz poznać cel jej powstania. Początkowo zajęto się przedstawieniem historii kota na przestrzeni wieków: od starożytności, przez średniowiecze, aż po współczesność. Dużą uwagę przywiązano do początków istnienia tego zwierzęcia oraz jego życia w starożytnym Egipcie. Niewiele osób pamięta, że w tamtych czasach był on uważany za zwierzę pożyteczne oraz święte. Tak, lata temu zwierzęta takie jak koty czczono i oddawano im cześć. Niejednokrotnie wiązano je z postacią bogini Bastet oraz licznymi jej wcieleniami. Jednak w średniowieczu kotom zaczęto przypisywać diaboliczne cechy i szukać w nich wcieleń szatana. Dokonywano wielu egzekucji oraz znęcano się nad nimi. Ich postać łączono także z czarownicami i czarną magią, czego skutkiem była nieustannie rosnąca nienawiść wobec nich.

Tajemniczy czarny kot to dość interesująca publikacja, która spodoba się przede wszystkim miłośnikom kotów. W tej krótkiej, jednak bogatej w informacje książce, zawarto najważniejsze wiadomości dotyczące legend i kocich przesądów. Książka została wzbogacona o ilustracje przedstawiające koty, wiele rysunków oraz grafik, a także o wiersze. Na prawie każdej stronie można dostrzec wizerunek czarnego kota. Autorka przedstawia jego pozytywny, jak i negatywny obraz, przez co wyraźnie można zauważyć, że nie zawsze ludzie pałali do tych zwierząt sympatią i zmieniało się to na przestrzeni lat. Nathalie Semenuik w swojej publikacji wspomina też o wielu sławnych osobistościach, które kochały koty całym sercem. 

Jedynym minusem tej publikacji są powtórzenia i potknięcia językowe. Odniosłam też wrażenie, że autorka zgubiła wątek w kilku rozdziałach, przez co w tekście panował lekki chaos. Nie zepsuło to jednak mojego odbioru tej książki. Są w niej interesujące spostrzeżenia, a wszystkie informacje zostały zaprezentowane w sposób klarowny (mimo tych mankamentów). Książka ta pozwoliła mi uzupełnić wiedzę o tych zwierzętach. Poznałam również kilka przesądów i legend, o których nie miałam okazji słyszeć wcześniej, dlatego uważam, że czas spędzony przy tej książce, nie był czasem straconym.

Za egzemplarz i możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Alma-Press.

Garść informacji o książce

Tytuł: Tajemniczy czarny kot. Legendy i przesądy
Tytuł oryginalnyMystérieux chat noir. Symboles & superstitions
Cykl: -
Autor: Nathalie Semenuik 
Tłumaczenie: Joanna Stachowiak
Wydawnictwo: Alma-Press
Liczba stron: 136
Data wydania: czerwiec 2018


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...