Ariana | Blogger | X X

29 lipca 2018

„Krótka historia sztuki” Susie Hodge

Nigdy nie interesowałam się sztuką na tyle, by rzucać datami lub nazwami styli jak z rękawa. Nigdy nie interesowałam się nią na tyle, by wynieść coś więcej z czytanych przeze mnie tekstów dotyczących sztuki. Nudziły mnie długie opisy, trudny język, jakim posługiwali się autorzy oraz mnóstwo skomplikowanych nazw. W dodatku wszystko po jakimś czasie zaczęło zlewać się ze sobą, przez co nie byłam w stanie zapamiętać zbyt wielu rzeczy.

Publikacja została podzielona na kilka zasadniczych kategorii: kierunki, dzieła, tematy oraz techniki. Na początku tego przewodnika został też umieszczony wstęp oraz informacja, jak najlepiej z niego korzystać, by wynieść jak najwięcej. Autorka wspomina, że książka może każda z części może być czytana oddzielnie lub w połączeniu z pozostałymi — to zależy wyłącznie od osoby, która decyduje się po nią sięgnąć. 

Opis każdego z kierunków zajmuje nie więcej niż jedną stronę, podobnie jest z tematami oraz technikami (z drobnymi wyjątkami). W części poświęconej dziełom zostało opisanych aż pięćdziesiąt najpopularniejszych, m.in. Mona Lisa, Panny Dworskie, Pocałunek, Czerwony Kwadrat, Marilyn oraz I Like America And America Likes Me. Przy opisie każdego została umieszczona informacja o wykorzystanej technice, roku powstania, stylu oraz innych najważniejszych pracach autora. Oczywiście przy opisach znajdują się fotografie tychże prac. 

Oprócz tego, że wiedza na temat sztuki została w tej książce skondensowana do absolutnego minimum (jednak to minimum jest wystarczające, aby dowiedzieć się najważniejszych informacji z historii sztuki), została też wzbogacona o drobne pomoce. Pisząc drobne pomoce, mam tu na myśli odnośniki do innych kategorii lub konkretnej techniki, dzieła czy kierunku. 

Krótka historia sztuki to książka, w której na próżno można szukać rozciągniętych opisów. Wszystko zostało opisane w sposób bardzo przystępny dla czytelnika, sprawiając, że czytanie jej nie nudzi, a wręcz przeciwnie — aż chce się chłonąć wiedzę. Jest to na pewno nie byle jaki przewodnik, lecz dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Myślę, że książka ta spodoba się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką i chcą jej zasmakować oraz osobom, które pragną podsumować (lub uzupełnić) swoją wiedzę o niej.

Za egzemplarz i możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Alma-Press.

Garść informacji o książce:
Tytuł: Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach
Tytuł oryginalnyThe Short Story of Art. A Pocket Guide to Key Movements, Works, Themes and Techniques
Cykl: -
Autor: Susie Hodge
Tłumaczenie: Jerzy Jarosław Malinowski
Wydawnictwo: Alma-Press
Liczba stron: 224
Data wydania: 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...