Ariana | Blogger | X X

23 kwietnia 2018

„Pierwszy raz”, Agata Czykierda-Grabowska

Pierwszy raz, Agata Czykierda Grabowska, Novae Res 2018

Agata Czykierda-Grabowska to osoba, której książki wzbudzają w czytelnikach niemałe emocje. Jedni kochają jej powieści, inni natomiast uważają, że są zbyt proste i najzwyczajniej w świecie przereklamowane i nudne. Ja, mówiąc szczerze, lubię twórczość tej autorki i cenię jej książki nie tylko za emocje, lecz przede wszystkim za sposób prowadzenia historii oraz przekaz, który dla wielu osób bywa nieoczywisty i trudny do odczytania, bo zdarza się, że pisarka o wielu rzeczach nie pisze wprost. Pierwszy raz to już piąta powieść w dorobku autorki. Jej premiera została zaplanowana na czwartego maja, a jej wydania podjęło się wydawnictwo Novae Res. To właśnie stamtąd pochodzi inna książka tej pisarki — Kiedy na mnie patrzysz, która jest jednocześnie pierwszą powieścią Agaty Czykierdy-Grabowskiej. W przygotowaniu są kolejne tytuły — Stand by me oraz Adam.

Historia pozornie taka jak wszystkie 
Kuba od niepamiętnych czasów kochał się w siostrze najlepszego przyjaciela — Lenie. Niestety, ale dziewczyna traktowała go jak kolegę, nie odwzajemniając jego uczuć. Nie zdawała sobie nawet sprawy z tego, jakie uczucia do niej żywi. Mija jakiś czas, a na drodze Kuby ponownie pojawia się jego największa słabość. Gdy Kuba wraca do rodzinnego miasta, wie, że niełatwo będzie mu kontrolować uczucia. Czy Lena po takim czasie ulegnie jego urokowi, czy wręcz przeciwnie — pozostanie obojętna, jak w przeszłości?

Historia Leny i Kuby idealnie wpasowuje się w klimat popularnego nurtu New Adult, co dla mnie stanowi duży plus, ponieważ lubię takie opowieści. Z jednej strony Pierwszy raz jest podobny do wielu innych książek z tego gatunku, a jednocześnie nie odnosi się wrażenia, że to, co autorka zdecydowała się opisać, jest wtórne i nieciekawe. Choć czytałam fragment tej historii na portalu Wattpad, nie wiedziałam, co przygotowała Czykierda-Grabowska w dalszej części, i na co powinnam być przygotowana. Do samego końca było to dla mnie zagadką. Pierwszy raz momentami zaskakuje, szczególnie gdy chodzi o zachowanie bohaterów. Następuje też kilka zwrotów akcji, co czyni tę powieść bardziej interesującą. Jednocześnie cała historia jest lekka w odbiorze oraz idealna na jeden, ciepły wieczór.

Doszłam do wniosku, że za każdym razem, gdy czytam jakąś książkę tej autorki, nie mam wrażenia, że stworzona przez nią historia jest niedokończona lub że wydarzenia dzieją się zbyt szybko. Wszystkie elementy tworzą spójną całość, nic nie przytłacza, wręcz przeciwnie — jest na swoim miejscu, dzięki czemu czytelnik nie czuje się znudzony opowiedzianą historią.

Bohaterowie, z którymi można się utożsamić
Pierwszy raz to dobrze skonstruowana historia, z barwnym tłem oraz interesującymi bohaterami, którzy wypadają na kartach tej powieści zaskakująco dobrze. Autorka nie sili się na przesadny dramatyzm. Co prawda rzuca postaciom kłody pod nogi, by akcja nie była zbyt nudna i monotonna, jednak wszystkie te sytuacje są w pełni naturalne. Lenie i Kubie towarzyszą liczne kłótnie, co zdecydowanie nadaje charakteru, ale i realności opowiedzianej historii. 

Zarówno Kuba, jak i Lena, są bohaterami z krwi i kości. Zawsze, gdy sięgam po książki tej autorki, liczę, że będzie potrafiła wykreować bohaterów, którzy nie są ani wyidealizowani, ani zbytnio przerysowani. Tak jest też w przypadku Pierwszego razu. Bohaterowie noszą znamiona przeszłości, jednak nie czyni ich to w żaden sposób słabymi. Denerwują się, kłócą, śmieją, czasami zachowują się irracjonalnie, ale to właśnie czyni ich postaciami, z którymi niejeden człowiek może się utożsamiać. Kuba jest postacią niezwykle zdeterminowaną, która dąży do wyznaczonego celu za wszelką cenę. Czasami mówi to, co ślina przyniesie mu na język, a dopiero później zastanawia się nad sensem wypowiedzianych słów. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że Kuba jest ideałem — ja zdecydowanie nie zgadzam się z tym. Nie zauważyłam, by autorka w swoich książkach kreowała takie postacie. Powiedzmy sobie szczerze — idealny facet to przeżytek, ktoś nierealny, ktoś, kto nigdy nie istniał i istnieć nie będzie. Męscy bohaterowie tworzeni przez pisarkę nigdy nie mieli wiele wspólnego z ideałami. Dla mnie są po prostu dobrze wykreowanymi postaciami, są naturalni, realistyczni, ale z całą pewnością nie idealni. Można dojść do takiego wniosku po uważnym zapoznaniu się z całą historią. Niejednokrotnie zachowanie Kuby wzbudza wątpliwości, a czasami doprowadza do szału.

Lena jest postacią, którą ogarnia strach. Bohaterka boi się zaufać jakiemukolwiek mężczyźnie, a wpływ na to ma wydarzenie z przeszłości, którego była świadkiem. Paraliżuje ją do tego stopnia, że odtrąca nawet najbliższe osoby, choć próbuje grać twardą. Jest jednocześnie postacią, która nie boi się popełnić błędów w swoim życiu — zdaje sobie sprawę, że takie sytuacje kształtują charakter człowieka.
Można kogoś ranić na milion różnych sposobów, a ślady mogą pozostać niewidoczne przez wiele lat.
Głębsza niż pokazuje opis na okładce
Tytułowy pierwszy raz niewątpliwie odnosi się do inicjacji seksualnej, ale po zapoznaniu się z całą powieścią, trudno nie zauważyć, że sformułowanie to ma związek z innymi sytuacjami, w których znaleźli się bohaterowie.  

Wszystkie książki Czykierdy-Grabowskiej pozornie przedstawiają bardzo proste historie, jednak im bardziej zagłębiamy się w treść i czytamy między wierszami, tym nie trudno zauważyć, że wszystkie te utwory są przepełnione ciekawą tematyką i naprawdę trafnymi uwagami dotyczącymi życia, czyli co tu dużo mówić — są bardzo życiowe, jak również opowiadają (może często nie wprost) o wartościach, które są ważne dla ludzi. W Pierwszym razie, podobnie, jak w pozostałych utworach autorki, pojawia się wątek miłosny. Czykierda-Grabowska udowadnia jednak, że miłość to nie tylko serduszka i kwiatki — uczucie to łączy się również z cierpieniem, bólem, niezrozumieniem, a także z masą wyrzeczeń. Czasami żeby kogoś uszczęśliwić, należy usunąć się z jego życia, oddalić się, aby druga osoba była wolna i nie czuła się przytłoczona. Przyjaźń może być trudna, gdy jedna osoba czuje coś więcej. Czy wtedy jest w ogóle możliwa?

Autorka w swojej najnowszej powieści poświęca bardzo dużą uwagę lękom bohaterów. Kiedy strach przejmuje kontrolę nad całym ciałem i je paraliżuje, trudno podjąć jakąkolwiek racjonalną decyzję. Najlepsze, co może zrobić wtedy człowiek, to spróbować oswoić ten strach. Jednak miłość, przyjaźń czy strach, którego doświadczają bohaterowie, nie są jedynymi wątkami, nad którymi pochyla się pisarka. Pojawia się też szereg innych zagadnień i wartości, o których wspomina w swojej książce. Pojawiają się trudne relacje z rodzicami, niedomówienia, a także tajemnice.

Emocje, którym nie sposób ulec
Agata Czykierda-Grabowska w taki sposób skonstruowała fabułę, by czytelnik czuł się w pełni usatysfakcjonowany wszelkimi wydarzeniami rozgrywającymi się na kartach powieści. Zachowanie bohaterów wzbudza masę emocji, sprawiając, że serce potrafi niejednokrotnie mocniej zabić. Pierwszy raz potrafi w jednej chwili zdenerwować, sfrustrować i podnieść ciśnienie, by po kilku minutach uspokoić czytelnika i wywołać na jego twarzy uśmiech.

Pierwszy raz Agaty Czykierdy-Grabowskiej jest dobrym przykładem tego, jak powinna wyglądać dopracowana powieść z nurtu New Adult. To ciekawa historia pełna charakternych bohaterów, z niezłymi zwrotami akcji, a także zaskakującym zachowaniem głównych postaci. Jeśli szukacie książki, która umili Wam popołudnie lub wieczór, zdecydowanie powinniście sięgnąć po najnowszą powieść tej pisarki.

Garść informacji o książce:

Tytuł: Pierwszy raz
Tytuł oryginalny: Pierwszy raz
Cykl/seria: Pierwszy raz (tom 1)
Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron:
Data wydania: 4 maja 2018
Fanpage autorki: KLIK
Grupa fanowska: KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...