Ariana | Blogger | X X

8 marca 2018

„Bieg do gwiazd” Dominika Smoleń

Tytuł: Bieg do gwiazd
Tytuł oryginalny: Bieg do gwiazd
Cykl/seria: -
Autor: Dominika Smoleń
Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Szara godzina
Liczba stron: 320
Data wydania: 5 lutego 2018

Dominika Smoleń to autorka, która ma na swoim koncie już jedną powieść. W 2015 roku napisała Cenę naszych pragnień, która została wydana dzięki wydawnictwu Lucky. Nie miałam okazji, by po nią sięgnąć. W tym czasie stawiałam pierwsze kroki w blogosferze książkowej i dopiero próbowałam rozeznać się w rodzimym rynku wydawniczym, od którego wcześniej stroniłam. Bieg do gwiazd to jej najnowsza książka.

Cukrzyca. Jedno słowo, które sprawiło, że świat młodej dziewczyny legł w gruzach. Moment, w którym musiała podjąć decyzję o przewartościowaniu swojego życia. Wystarczyła chwila, by Adrianna się załamała. Bez wsparcia rodziny i przyjaciół popadała w coraz większą depresję. Po otrzymaniu listu od babci, czyli osoby, na którą zawsze mogła liczyć, postanawia wypełnić jej ostatnią wolę i żyć przez miesiąc niczym normalna nastolatka.

Bieg do gwiazd to historia Adrianny — dziewczyny, która musiała podjąć walkę z chorobą zbierającą coraz większe żniwo. Cukrzyca jest chorobą, o której tak naprawdę mówi się niewiele. Liczne objawy są często bagatelizowane, a my nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji. Niejednokrotnie brak wsparcia ze strony najbliższych jest niczym gwóźdź do trumny dla osób, które borykają się z przypadłością doprowadzającą ich na skraj wytrzymałości. Pozostawione same sobie często nie wiedzą, jak powinny zacząć postępować w swoim życiu. Zatrważające jest to, jak bliskie Adriannie osoby patrzyły na nią z obojętnością, a jej los zupełnie nikogo nie obchodził. Czy faktycznie jesteśmy w stanie z taką łatwością patrzeć na cierpienie innych?

To, co zauroczyło mnie w tej powieści to emocje, jakie potrafiła we mnie wywołać. Nie jestem osobą, która wzrusza się przy książkach, przy tej też nie byłam w stanie, bo jestem na to zbyt wytrzymała, jednak poczułam prawdziwą więź z bohaterami. Nie potrafiłam przejść obojętnie obok tego, co dzieje się w ich życiu. Niejednokrotnie im współczułam, ale także cieszyłam, gdy w ich życiu wydarzyło się coś pozytywnego. Z książki bije prawdziwy realizm. Nic nie jest tu przerysowane czy przejaskrawione. Zarówno główna bohaterka, jak i postacie drugoplanowe zostały dobrze wykreowane, a autorka bardzo starannie nakreśliła ich portrety psychologiczne.

Byłam jak bezpański pies, który musiał nauczyć się radzić sobie sam i przez całe życie udawać, tylko dlatego, że ludzie wokół czegoś oczekiwali.
Bieg do gwiazd to przede wszystkim dobrze skonstruowana książka młodzieżowa, w której autorka porusza wiele ważnych tematów. Choć wydawać się może, że skupia się wyłącznie na cukrzycy, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Dominika Smoleń w umiejętny sposób balansuje między wydarzeniami, sprawiając że czytelnik nie czuje się nimi przytłoczony. Warto dodać, że wszystkie informacje dotyczące choroby są przekazane w sposób bardzo przystępny dla osób, które nie operują językiem medycznym lub nie mają do czynienia a co dzień z tą chorobą. Z całą pewnością przydatny okazuje się słowniczek pojęć, który autorka zamieściła na końcu książki, by każdy w razie wątpliwości mógł do niego zajrzeć. Kolejnym wątkiem, jaki porusza w swojej powieści, jest depresja — nie tylko jej objawy, lecz przede wszystkim jej następstwa. W wiarygodny sposób przedstawia osobę, która zmaga się z depresją, dzięki opisom i wyjaśnieniom, czytelnik może czuć się w pełni usatysfakcjonowany tym, co znajduje się na kartach historii. 

Jednak Bieg do gwiazd to nie tylko opowieść o zmaganiu się z chorobą. To przede wszystkim opowieść o pokonywaniu własnych słabości, o przekraczaniu barier, które myślimy, że nas ograniczają, ale i o szukaniu w sobie sił, by walczyć z przeciwnościami losu oraz nie poddawać się.  Historia Adrianny jest szczera, przepełniona cierpieniem, ale w jakiś sposób też pokrzepiająca dla czytelnika. 

Ta książka to dobry przykład tego, jak powinna wyglądać książka dla młodzieży. Co ważniejsze — myślę, że po tę książkę powinien sięgnąć każdy, kto nie zdaje sobie sprawy, jak poważną chorobą XXI wieku jest cukrzyca. Bieg do gwiazd to niezwykle wzruszająca opowieść, która niejednokrotnie poruszy najczulsze struny waszej duszy. Dominika Smoleń stworzyła historię okraszoną niezliczoną ilością emocji, która zmusza do refleksji nad tym, ile jest warte ludzkie życie. Uświadamia czytelnikowi, jak przewrotny bywa los, i że każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje wsparcia i miłości innych. Serdecznie polecam.

***
Za egzemplarz i możliwość przeczytania książki oraz napisania do niej rekomendacji dziękuję wydawnictwu oraz autorce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...