Ariana | Blogger | X X

22 listopada 2017

PREMIERA: „Terapia” Kathryn Perez

Tytuł: Terapia
Tytuł oryginalny: Therapy
Cykl/seria: Therapy (tom 1)
Autor: Kathryn Perez
Tłumaczenie: Dorota Lahowicz
Wydawnictwo: NieZwykłe
Liczba stron: 470
Data wydania: 22 listopada 2017

Żyjemy w świecie, w którym większość ludzi jest przekonana o swojej wyższości nad innymi, w świecie, w którym króluje egoizm, a najważniejsze jest patrzenie na czubek własnego nosa. Nie dostrzegamy problemów innych, ale to nie przeszkadza nam w tym, by wydawać osąd i znęcać się psychicznie lub fizycznie. Kim jesteśmy, by poniżać innych? Każdego dnia kroczymy ulicami miast, mijając nieznajome twarze, i nawet nie zdając sobie sprawy, że może któraś z nich ma depresję. Patrzymy z obojętnością na krzywdę ludzką, nieustannie sobie powtarzając, że jesteśmy dobrymi ludźmi.

Wydawnictwo NieZwykłe z wielkim rozmachem wkracza w wydawniczy świat, prezentując czytelnikom książkę, na której polskie wydanie trzeba było czekać zatrważająco długo. Bezpośredni wpływ na powstanie tej książki miały problemy, z jakimi borykała się autorka. To właśnie one zainspirowały ją do napisania Terapii.

Jessica Alexander jest szkolnym kozłem ofiarnym. Wyśmiewanie przez innych, brak akceptacji oraz znęcanie psychiczne i fizyczne to jedne z wielu problemów, z którymi musi się codziennie mierzyć. Jej jedyną ucieczką od problemów jest okaleczanie się, uprawianie przygodnego seksu z mężczyznami, a także pisanie wierszy. Gdy pewnego dnia zostaje brutalnie pobita, nawet nie zdaje sobie sprawy, że ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń. Tą osobą  jest Jace Collins, chłopak jednej z uczennic, które ją prześladują. Przypadkowa pomoc staje się początkiem znajomości, która dla obojga może okazać się zgubna. Czy Jess będzie w stanie poradzić sobie w tej sytuacji? Czy pozwoli zbliżyć się komuś do siebie?
Mówią, że potwory żyją pod naszymi łóżkami. Mylą się, bo naprawdę potwory żyją w naszych umysłach.
Książka została podzielona na 3 części. Pierwsza z nich, zatytułowana Ciemność, opowiada o pobycie Jessiki w liceum oraz wydarzeniach, które rozgrywają się w ostatniej klasie. Kolejna część, czyli 6 lat później, pozwala poznać bohaterów z zupełnie innej perspektywy. Trzecia — Terapia — jest zwieńczeniem całej historii i ostatecznym rozliczeniem się z przeszłością. Najlepszym sposobem, by poznać myśli bohaterów, jest wykorzystanie narracji pierwszoosobowej. Często narrator wszechwiedzący bardziej skupia się na samym rozwoju wydarzeń, niż opisie emocji, które bywają pomijane i traktowane jako coś drugorzędnego, dlatego narracja trzecioosobowa nie wiedzie prymu w historiach nastawionych na emocje. Narratorami Terapii są Jess, Jace oraz w późniejszym czasie — Kingsley. 

Terapia Kathryn Perez to z całą pewnością emocjonująca, wzruszająca i poruszająca książka, od której nie sposób się oderwać. Umiejętnie wgryza się w skórę czytelnika, by szokować, ale i niejednokrotnie wywołać uśmiech na twarzy. Autorka na kartach powieści porusza wiele problemów, z którymi borykają się ludzie na całym świecie. Mowa to o braku akceptacji ze strony innych, szykanowaniu w szkole, obojętności na krzywdę, bagatelizowaniu problemów, ignorowaniu sygnałów, które niewątpliwie wskazują, że dzieje się coś złego. Jednak to nie jedyne aspekty, o których opowiada. Zachowania te skutkują myślami samobójczymi, samookaleczeniem, coraz bardziej pogłębiającą się depresją, a nawet chorobą dwubiegunową i BDP. Perez zręcznie opisuje ułomność społeczeństwa oraz nie boi się go krytykować. Terapia pokazuje, jak obezwładniającą moc ma depresja, która zmiata z powierzchni ziemi najbardziej wytrwałego człowieka i przemienia go we wrak pozbawiony wszelkich chęci do życia. Wszystkiemu towarzyszy apatia i brak jakiejkolwiek pewności siebie. 
Zaakceptowanie brzydkiej części życia jest częścią istnienia. Ból mówi nam, że wciąż tu jesteśmy, daje nam znać, że przetrwaliśmy. Kiedy tak naprawdę o tym pomyślisz, ból może cię wyzwolić, ponieważ bez bólu nie ma w niczym przyjemności.
Książka jest emocjonalną bombą, która wysysa z czytelnika całą energię. Nie pozwala mu odetchnąć choćby na moment, co chwilę zrzucając na jego barki coraz to nowe wydarzenia, które wywołują frustrację, gniew, a także euforię. Perez bawi się czytelnikiem, często mamiąc go i prowadząc w ślepe zaułki. Porusza najczulsze struny naszej duszy i niekiedy wywołuje płacz czy wzruszenie. Każdy kolejny rozdział coraz bardziej go angażuje i nie daje przyzwolenia na oderwanie się od książki. Zaś po przeczytaniu ostatniego zdania nie pozwala mu zapomnieć i zmusza do refleksji nie tylko nad życiem, lecz również nad tym, jakim człowiekiem jest on sam. 

Autorka zdecydowaną linią kreśli charaktery bohaterów, sprawiając, że są bardziej realistyczni i ludzcy. Nie tylko Jessica, ale również Jace czy Kingsley to postacie, z którym niejedna osoba będzie w stanie się utożsamić chociaż częściowo. Każde z nich, posiadając duży bagaż doświadczeń, opowiada swoją historię, dając upust emocjom. Postacie stworzone przez Perez często szokują czytelnika, podejmują niewłaściwe decyzje, ulegają wpływom innych, ale jednocześnie nie szukają usprawiedliwień dla swoich zachowań. Nie oczekują od zaangażowanego odbiory współczucia, lecz zrozumienia. 

Jednak pisarka nie pozostaje obojętna na inne aspekty, bo choć tworzy do bólu prawdziwą opowieść i wprowadza w życie bohaterów wiele zamieszania, to pamięta o wpleceniu miłości w historię. Nawet samo to uczucie, wydaje się destrukcyjne i niszczy bohaterów od środka, sprawiając, że błądzą na oślep i ponoszą porażki na każdej możliwej płaszczyźnie życia. Pokazuje blaski i cienie miłości, ale też pokazuje jej różne oblicza. Wrzuca bohaterów na głęboką wodę, obserwując ich usilne próby wydostania się na powierzchnię. 

Bezapelacyjnie Terapia jest jedną z najlepszych książek wydanych w 2017 roku. Ma wszystko to, co powinna zawierać dobra książka, począwszy od ciekawie zakreślonego tła wydarzeń, poprzez barwnych bohaterów, aż po emocje, jakie wywołuje. Porusza też szereg ważnych problemów i zwraca uwagę czytelnika na wiele aspektów, obok których ludzie przechodzą obojętnie. Angażuje do tego stopnia, że w miarę upływu czasu, czytelnik coraz bardziej przywiązuje się do bohaterów oraz coraz bardziej zaczyna przeżywać wydarzenia, które rozgrywają się na kartach książki. 

***
Za egzemplarz i możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu NieZwykłemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...