Ariana | Blogger | X X

30 listopada 2017

Jak one potrafią zawrócić w głowie! „Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie” Janusz Leon Wiśniewski

Tytuł: Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie
Tytuł oryginalny: Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie
Cykl/seria: -
Autor: Janusz Leon Wiśniewski
Tłumaczenie: -
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 576
Data wydania: 8 listopada 2017

Po raz pierwszy z Januszem Leonem Wiśniewskim miałam styczność kilka dobrych lat temu, kiedy czytałam Samotność w sieci. Niestety, ale nie rozumiałam jej fenomenu, dla mnie była po prostu okej, ale nic poza tym. Nie skreśliłam jednak twórczości tego autora, bo być może byłam jeszcze za młoda, by zrozumieć tę historię. Ósmego listopada miała premierę jego najnowsza książka, czyli Wszystkie moje kobiety. Czy tym razem moje serce zabiło mocniej dla jego twórczości?

Wszystkie moje kobiety to historia mężczyzny, który po kilku miesiącach wybudza się ze śpiączki. Nie wie, gdzie się znajduje, a tym bardziej, co się wydarzyło. Pobyt w szpitalu zmusza go do zastanowienia się nad tym, jakim jest człowiekiem i jak postępował wobec innych. Jak się okazuje, podczas gdy on leżał nieprzytomny, odwiedziło go wiele kobiet, z którymi miał styczność. Kim był dla nich? Kim one były dla niego? Której był coś winien, której kiedyś podarował za mało, a która była mu wdzięczna?*

Książka jest swego rodzaju spowiedzią mężczyzny, który próbuje rozliczyć się sam ze sobą z tego, jak traktował kobiety, które przewijały się przez różne momenty w jego życiu. Główny bohater nie stara się na siłę usprawiedliwiać swoich czynów — zdaje sobie doskonale sprawę z tego, jak źle postępował i traktował kobiety, jednak wie, że i tak nie może nic zmienić. Jedyne, co może zrobić, to pogodzić się z takim stanem rzeczy oraz być rozważniejszym w przyszłości. Wyciąga wnioski z przelotnych znajomości, romansów i związków z innymi kobietami. Jest szczery, otwarty i bezpośredni w swoich opowieściach.

Narracja trzecioosobowa pozwala spojrzeć na historię z pewnym dystansem. Czytelnik nie ocenia bohatera, jedynie śledzi jego rozważania i próbuje zrozumieć jego postępowanie wobec płci przeciwnej. Książka została podzielona na trzy części, które noszą odpowiednie tytuły: Afazja, Przebudzenia oraz Sześć miesięcy później. Brak w niej typowego podziału na rozdziały. Autor z niezwykłą starannością opisuje wydarzenia z życia bohatera, dbając o każdy szczegół oraz co i raz wplatając w nie liczne wspomnienia. 

Nie brakuje w tej książce emocji — zarówno są wywoływane w czytelniku, jak i w sugestywny sposób są opisywane na kartach powieści. Autor pokazuje różne oblicza miłości: szczęśliwe uniesienia, ale także liczne rozczarowania i niedomówienia. Poświęca wiele uwagi rozważaniom na temat życia i ludzkiej codzienności. Nie pokazuje wyłącznie czerni lub bieli, lecz również szarość, która jest obecna w życiu każdego z nas. Opowiada także o relacjach międzyludzkich, które bywają często przyczyną problemów. 

Styl pisarza jest bardzo specyficzny i określiłabym go mianem surowego (jakkolwiek to brzmi). Język, jakim się posługuje, albo przypadnie czytelnikowi do gustu i każdą kolejną stronę będzie pochłaniał z dużym zaangażowaniem, albo wręcz przeciwnie — zatrzyma się na którejś i nie będzie w stanie ruszyć dalej. Nie brakuje tu wulgaryzmów, więc dla młodszego czytelnika nie będzie to raczej odpowiednia lektura.

Z tą książką nie spędzisz jednego wieczoru. Usiądziesz i będziesz rozkoszować się każdą stroną. Niejednokrotnie bardziej się nad nią pochylisz, by móc zastanowić się nad tematami, które podejmuje w utworze autor. Nie raz i nie dwa odłożysz ją na bok, aby zrobić sobie przerwę i odetchnąć. Czytanie jej wzbudzi w Tobie wiele skrajnych emocji: pojawi się złość, frustracja, ale i euforia, od której trudno będzie Ci uciec. Mimo że może się wydawać, że Wiśniewski w swojej książce nie podejmuje trudnych tematów, niełatwo oprzeć się wrażeniu, że o tych najbardziej banalnych pisze się najciężej.

Podsumowując, uważam że Wszystkie moje kobiety Janusza Leona Wiśniewskiego to opowieść, której warto poświęcić chwilę uwagi. Autor snuje rozważania na temat życia oraz uczucia, jakim jest miłość. Nie pokazuje jednak jednego, konkretnego obrazu. Słodko-gorzka historia o relacjach międzyludzkich, życiu, a także o decyzjach, jakie musi podejmować człowiek. Niezwykle dojrzała, pełna emocji powieść, która niejednokrotnie zmusza do refleksji.

***
Za egzemplarz i możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Znak Literanova.

* pytania zaczerpnięte z oficjalnego opisu książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...