Ariana | Blogger | X X

1 sierpnia 2017

„Uwikłana. Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka” Bruce Porter

Tytuł: Uwikłana. Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka
Tytuł oryginalny: Snatched: How A Drug Queen Went Undercover for the DEA and Was Kidnapped By Colombian Guerillas
Cykl: -
Autor: Bruce Porter
Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 472
Data wydania: 6 czerwca 2017

Może po recenzjach na moich blogu nie widać, ale bardzo lubię literaturę faktu i choć jej tutaj nie recenzuję (bo nie da się wszystkimi refleksjami podzielić w formie recenzji, gdy doskwiera brak czasu, ale pracuję nad tym), to jednak często się w niej zaczytuję. O narkotykach i nielegalnym handlu nie czytałam od bardzo dawna, dlatego, gdy nadarzyła się okazja, by przeczytać Uwikłaną, nie wahałam się i od razu po nią sięgnęłam.

Była królowa wielkiego narkotykowego imperium musi po latach wrócić do handlu kokainą – tym razem z ramienia służb federalnych. Jednak kiedy zostaje porwana przez groźnych, kolumbijskich przestępców, zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie. Czy jej życie coś znaczy?*

Bruce Porter to profesor, który niegdyś wykładał na Columbia University Graduate School of Journalism, jest też niebywałym pasjonatem dziennikarstwa, który w wolnym czasie uczy więźniów w mieście, w którym żyje. Jest autorem dwóch książek: Uwikłanej oraz Blow, która nie została wydana w Polsce (pojawiła się jednak ekranizacja o tym samym tytule, gdzie w roli głównej można zobaczyć Johnny'ego Deppa).

Książka opowiada o życiu młodej Kolumbijki Pilar, która za sprawą swojego męża wkroczyła w świat brudnych pieniędzy i narkotyków. To on sprawił, że poznała ten świat od podstaw, a wkrótce została okrzyknięta królową narkotyków. Jej życie od początku nie było usłane różami, czuła się nieszczęśliwa, bo sprzedaż i rozprowadzanie kokainy nie należało do ukrytych pragnień. Próbowała się odciąć od środowiska, w którym obracała się kilka dobrych lat, jednak to nie był koniec zawirowań w jej życiu. Stała się tajną agentką, przez co znów była związana z kartelem narkotykowym.

Autor opowiada zarówno historię Pilar i jej rodziny, jak i pewnego policjanta, który był ściśle związany z wydziałem zajmującym się narkotykami. Nie szczędzi przy tym wymieniania dziesiątek nazwisk i pokazywania rzeczywistości, która niestety nie była kolorowa, a raczej szara i ponura. Efekt potęguje wplatanie w poszczególne akapity wypowiedzi osób, które były związane z tym biznesem lub miały o tym jakiekolwiek pojęcie. Czytamy o szybkim rozwoju tego biznesu, ale i o jego powolnym upadku.

Niezwalniająca tempa akcja sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie i nie ma w niej miejsca na nudę. Jest za to sposobność, aby zatrzymać się i snuć refleksje o tej nieco zagmatwanej, aczkolwiek interesującej historii. Bardzo szczegółowe opisy (z naciskiem na bardzo) stanowią jedynie atut tej książki, ponieważ nadają jej jeszcze więcej autentyczności. Dla niektórych minusem mogą być wstawki historyczne, które pojawiają się kilkakrotnie w książce, jednak dla mnie stanowiły ogromny plus, bo mogłam się jeszcze więcej dowiedzieć o tym, jak narodził się nielegalny biznes, a przy tym, jak wyglądał on od podszewki.

Uwikłana Bruce'a Portera to kawał niezłej literatury faktu, która posiada pewne elementy fabularne. Jeżeli ktoś nie jest fanem takiego typu literatury, to niestety, ale surowe fakty mogą go w pewnym momencie przytłoczyć, bo jest ich całkiem sporo. Z całą pewnością nie jest to książka dla każdego. Choć jest po części fabularyzowana, nie znajdziemy w niej dużej ilości dialogów — składa się głównie z opisów, dzięki którym autor balansuje na granicy prawdy i fikcji.

Autor opisuje świat narkotyków i kwitnącego handlu. Książka pokazuje skalę problemu, z którym musi mierzyć się cała ludzkość. Choć w dzisiejszych czasach narkobiznes nie jest już tak rozwinięty, jak kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz, to jednak zjawisko nielegalnego handlu wciąż istnieje. Z całą pewnością podobny handel kwitnie również w Polsce, ale wydaje mi się, że poświęca się temu za mało uwagi. Rzadko można usłyszeć o tym w telewizji czy przeczytać w internecie, zazwyczaj mamy do czynienia z pojedynczymi sytuacjami. Podobne refleksje nieustannie towarzyszyły mi przewracaniu kolejnych stron.

Uwikłana. Królowa narkotyków, tajna agentka, zakładniczka to książka niezwykle ujmująca, która opowiada historię nad wyraz nieprawdopodobną, lecz prawdziwą. Autor przeplata prawdę i fikcję, wskutek czego otrzymujemy wciągającą opowieść, z której możemy dowiedzieć się, jak dokładnie przebiegał handel narkotykami czy jak działał wydział zwalczania narkotyków; poznajemy zarówno historię dziewczyny zamieszanej w narkotykowy świat, jak i opowieść policjanta, który na co dzień próbuje walczyć z praniem brudnych pieniędzy.

***
Za egzemplarz i możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

* opis książki pochodzi ze strony wydawnictwa Kobiecego, LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję drogi czytelniku, że postanowiłeś przeczytać ten post. Będzie mi bardzo miło, gdy pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i zmotywujesz mnie do dalszej pracy! :)

Pozdrawiam, Ola.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...